Biotynox » Porady » Wypadanie włosów u mężczyzn – jak temu zaradzić?
Wypadanie włosów u mężczyzn – jak temu zaradzić?
18.11.2022 11:47

Wypadanie włosów u mężczyzn – jak temu zaradzić?

Łysienie to problem, który dotyka wielu mężczyzn. Ta kwestia wpływa na ich samopoczucie, a nawet samoocenę. Nadmierne wypadanie włosów dotyka częściej panów niż przedstawicielek “płci pięknej”. Badania mówią, że nawet dwóch na pięciu mężczyzn zauważa u siebie pierwsze oznaki łysienia* i nie czuje się z tym dobrze. Jak rozpoznać łysienie i co można zrobić, by temu zaradzić?

Skąd bierze się łysienie?

Do tego, by wyjaśnić, z czego wynika łysienie, warto przypomnieć sobie cykl wzrostu włosa. W ciągu swojego “życia” każdy mieszek włosowy przechodzi przez trzy fazy.

 • Faza pierwsza, czyli faza anagenu. To podczas niej następuje właściwy wzrost włosa.
 • Faza druga, czyli katagen. Następuje okres inwolucji mieszka włosowego, podczas którego wzrost włosa hamuje.
 • Faza trzecia to telogen, inaczej zwany również fazą spoczynku. To po zakończeniu tej fazy nasz włos wypada.


Taki cykl włosowy jest procesem w pełni naturalnym i nie niepokojącym. Każdego dnia tracimy około stu włosów. Problem pojawia się wówczas, gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy fazami cyklu włosowego. Przyczyną mogą być hormony. 

Łysienie androgenowe u mężczyzn 

Łysienie androgenowe to najczęstszy rodzaj łysienia, którego doświadczają mężczyźni. W procesie wypadania włosów bardzo duże znaczenie mają kwestie genetyczne. Objawy łysienia androgenowego najczęściej zauważa się powyżej dwudziestego piątego roku życia. 

Na predyspozycje genetyczne nie mamy wpływu. Jednak na pogłębianie się procesu łysienia wpływają nasze, niekoniecznie zdrowe, decyzje takie, jak:

 • niewłaściwa dieta,
 • przewlekły stres, 
 • palenie papierosów, 
 • nadmierne spożywanie alkoholu.

Jak rozpoznać łysienie u mężczyzn?

Do tego, by skutecznie opisywać proces łysienia androgenowego typu męskiego korzysta się z siedmiostopniowej klasyfikacji wg Hamiltona i Norwood. Pierwszy znaczący objaw to postępująca utrata włosów rozpoczynająca się na czubku głowy oraz w kątach czołowych. Kolejne etapy łysienia to pojawienia się coraz większych zakoli na czole. Włosy nie wypadają w części potylicznej głowy. Linia włosów cofa się. Na końcu tej choroby panowie łysieją całkowicie, mając jedynie niewielkie pasmo włosów po bokach głowy. 

Łysieję! Co robić?

Jeśli zauważymy nadmierne łysienie, powinniśmy udać się do gabinetu specjalisty. Możemy zdecydować się na wizytę u dermatologa i trychologa. Ważne, by na tym etapie prawidłowo określić przyczynę problemu poprzez dokładny wywiad zdrowotny, badania diagnostyczne oraz trichoskopowe. Specjalista podpowie, czy wypadanie włosów nie wiąże się z jakimś schorzeniem ogólnym, które będzie wymagało dalszego leczenia. 

Podczas wizyty u lekarza, oceni on stan skóry naszej głowy, a także sprawdzi jakość mieszków włosowych. Z pewnością zaleci stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, takich jak:

 • peeling do skóry głowy,
 • szampon na wypadanie włosów,
 • serum na porost włosów,
 • preparat do kuracji stymulującej wzrost włosów
 • olej rycynowy.

To jednak może nie wystarczyć! W zmaganiu się z łysieniem, warto zastosować środki, które będą wspierały nas od wewnątrz, na przykład tabletki na wypadanie włosów i nie tylko. 

Biotyna dla mężczyzn 

Panom, którym zależy na wzmocnieniu swoich włosów i przeciwdziałaniu ich wypadaniu, poleca się stosowanie leków, suplementów oraz produktów spożywczych bogatych w biotynę. Choć biotyna, zwana również witaminą H, stosowana jest najczęściej przez kobiety, jej niedobór w męskich organizmach także może przynosić niepożądane skutki (tak uciążliwe jak chociażby wspomniane łysienie). Kilka miesięcy stosowania preparatu bogatego w biotynę powinno przynieść pożądane skutki. 

Męska dieta – dla zdrowych włosów 

Jeśli chodzi o dietę, która pomaga w walce z łysieniem, to powinna być ona jak najbardziej bogata w witaminy, szczególnie B, E i D. Warto zadbać o to, by w naszych posiłkach nie zabrakło marchwi, groszku, fasoli i orzechów (są dobrym źródłem witaminy B6, której często brakuje łysiejącym osobom). Witamina E, która bierze udział w krążeniu krwi odpowiedzialna jest za stymulację skóry głowy i wzrost włosów. Znajdziemy ją w szpinaku, brokułach i migdałach. 

*wyniki raportu „Męska głowa do kontroli”, badanie zostało zrealizowane w dniach 03-09.02.2016 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 mężczyzn, w wieku 20-50 lat.

Polecane porady

14.05.2020 15:55

Dobierz fryzurę do swojego kształtu twarzy

Każdego dnia konturujesz swoją twarz za pomocą bronzera, różu czy rozświetlacza. Czy kiedykolwiek pomyślałaś o podkreśleniu jej rysów za pomocą doboru odpowiedniej fryzury do jej kształtu? Zmiana fryzury to dla wielu kobiet synonim zmian, podkreślenia ważnych życiowych wydarzeń, czy też wzmożona chęć zmiany swojego wizerunku. Parę dni przed wizytą u zaufanego stylisty fryzur, przeglądasz zdjęcia […]
28.07.2020 10:51

Wyważ PEH w swojej pielęgnacji!

Pielęgnacja włosów może opierać się na prostych zasadach, które bazują na użyciu określonych produktów w określonym czasie. Może się jednak okazać, że nadejdzie moment, w którym będziesz czuć niedosyt. Tym samym zapragniesz wejść na zdecydowanie wyższy poziom, wejść w strukturę włosa, rozwinąć tajemnicze skróty by skonstruować nowy sięgający perfekcji plan dla swoich kosmyków. Skrót PEH […]
11.01.2023 14:01

Jak stres wpływa na nasze włosy?

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, do jednej z nich zalicza się nadmierną ekspozycję na stres. Włosy są naturalną ozdobą każdego człowieka, dlatego, aby powstrzymać ich wypadanie, zasługują na szczególną troskę i uwagę.
18.01.2021 11:38

Budulec włosów, czyli proteiny – poznaj ich rodzaje

Pomimo stosowania różnorodnych produktów do pielęgnacji włosów zapewnianych nam przez rynek zdarza się, że nie jesteśmy do końca zadowolone z efektów. Najczęściej jest to spowodowane brakiem w produktach odpowiednich składników, takich jak proteiny. Poznaj ich rodzaje i pozytywny wpływ na kondycję włosów. Podstawowym budulcem włosa są białka zwane proteinami. To one odpowiadają za prawidłowy wzrost […]
23.09.2020 12:48

Suchy szampon DIY

Można śmiało stwierdzić, że suchy szampon jest jednym z tych kosmetyków, które odmieniły kobiece poranki! Sporadyczne ominięcie mycia włosów o wczesnej godzinie daje możliwość przespania większej ilości godzin, zaoszczędzenia czasu, który wykorzystany może zostać na spokojne śniadanie czy też kawę wypitą w miłym towarzystwie. Czy skład drogeryjnego szamponu jest jednak na tyle bezpieczny by móc […]
18.06.2020 12:40

Nie dziel włosa na czworo, dbaj o końcówki!

Rozdwojone końcówki spędzają sen z powiek wielu kobietom, niszcząc ogólny wygląd nawet najbardziej zadbanej fryzury. Pojawianie się ich jest niestety procesem nieodwracalnym. Możesz jednak wdrożyć pewne zasady do swojej pielęgnacji, aby przez dłuższy czas móc cieszyć się zdrowymi włosami od czubka głowy, do samych ich końców. Włosy suche są zdecydowanie bardziej podatne na zniszczenia. Przez […]