Biotynox » Porady » Wypadanie włosów u mężczyzn – jak temu zaradzić?
Wypadanie włosów u mężczyzn – jak temu zaradzić?
18.11.2022 11:47

Wypadanie włosów u mężczyzn – jak temu zaradzić?

Łysienie to problem, który dotyka wielu mężczyzn. Ta kwestia wpływa na ich samopoczucie, a nawet samoocenę. Nadmierne wypadanie włosów dotyka częściej panów niż przedstawicielek “płci pięknej”. Badania mówią, że nawet dwóch na pięciu mężczyzn zauważa u siebie pierwsze oznaki łysienia* i nie czuje się z tym dobrze. Jak rozpoznać łysienie i co można zrobić, by temu zaradzić?

Skąd bierze się łysienie?

Do tego, by wyjaśnić, z czego wynika łysienie, warto przypomnieć sobie cykl wzrostu włosa. W ciągu swojego “życia” każdy mieszek włosowy przechodzi przez trzy fazy.

 • Faza pierwsza, czyli faza anagenu. To podczas niej następuje właściwy wzrost włosa.
 • Faza druga, czyli katagen. Następuje okres inwolucji mieszka włosowego, podczas którego wzrost włosa hamuje.
 • Faza trzecia to telogen, inaczej zwany również fazą spoczynku. To po zakończeniu tej fazy nasz włos wypada.


Taki cykl włosowy jest procesem w pełni naturalnym i nie niepokojącym. Każdego dnia tracimy około stu włosów. Problem pojawia się wówczas, gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy fazami cyklu włosowego. Przyczyną mogą być hormony. 

Łysienie androgenowe u mężczyzn 

Łysienie androgenowe to najczęstszy rodzaj łysienia, którego doświadczają mężczyźni. W procesie wypadania włosów bardzo duże znaczenie mają kwestie genetyczne. Objawy łysienia androgenowego najczęściej zauważa się powyżej dwudziestego piątego roku życia. 

Na predyspozycje genetyczne nie mamy wpływu. Jednak na pogłębianie się procesu łysienia wpływają nasze, niekoniecznie zdrowe, decyzje takie, jak:

 • niewłaściwa dieta,
 • przewlekły stres, 
 • palenie papierosów, 
 • nadmierne spożywanie alkoholu.

Jak rozpoznać łysienie u mężczyzn?

Do tego, by skutecznie opisywać proces łysienia androgenowego typu męskiego korzysta się z siedmiostopniowej klasyfikacji wg Hamiltona i Norwood. Pierwszy znaczący objaw to postępująca utrata włosów rozpoczynająca się na czubku głowy oraz w kątach czołowych. Kolejne etapy łysienia to pojawienia się coraz większych zakoli na czole. Włosy nie wypadają w części potylicznej głowy. Linia włosów cofa się. Na końcu tej choroby panowie łysieją całkowicie, mając jedynie niewielkie pasmo włosów po bokach głowy. 

Łysieję! Co robić?

Jeśli zauważymy nadmierne łysienie, powinniśmy udać się do gabinetu specjalisty. Możemy zdecydować się na wizytę u dermatologa i trychologa. Ważne, by na tym etapie prawidłowo określić przyczynę problemu poprzez dokładny wywiad zdrowotny, badania diagnostyczne oraz trichoskopowe. Specjalista podpowie, czy wypadanie włosów nie wiąże się z jakimś schorzeniem ogólnym, które będzie wymagało dalszego leczenia. 

Podczas wizyty u lekarza, oceni on stan skóry naszej głowy, a także sprawdzi jakość mieszków włosowych. Z pewnością zaleci stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, takich jak:

 • peeling do skóry głowy,
 • szampon na wypadanie włosów,
 • serum na porost włosów,
 • preparat do kuracji stymulującej wzrost włosów
 • olej rycynowy.

To jednak może nie wystarczyć! W zmaganiu się z łysieniem, warto zastosować środki, które będą wspierały nas od wewnątrz, na przykład tabletki na wypadanie włosów i nie tylko. 

Biotyna dla mężczyzn 

Panom, którym zależy na wzmocnieniu swoich włosów i przeciwdziałaniu ich wypadaniu, poleca się stosowanie leków, suplementów oraz produktów spożywczych bogatych w biotynę. Choć biotyna, zwana również witaminą H, stosowana jest najczęściej przez kobiety, jej niedobór w męskich organizmach także może przynosić niepożądane skutki (tak uciążliwe jak chociażby wspomniane łysienie). Kilka miesięcy stosowania preparatu bogatego w biotynę powinno przynieść pożądane skutki. 

Męska dieta – dla zdrowych włosów 

Jeśli chodzi o dietę, która pomaga w walce z łysieniem, to powinna być ona jak najbardziej bogata w witaminy, szczególnie B, E i D. Warto zadbać o to, by w naszych posiłkach nie zabrakło marchwi, groszku, fasoli i orzechów (są dobrym źródłem witaminy B6, której często brakuje łysiejącym osobom). Witamina E, która bierze udział w krążeniu krwi odpowiedzialna jest za stymulację skóry głowy i wzrost włosów. Znajdziemy ją w szpinaku, brokułach i migdałach. 

*wyniki raportu „Męska głowa do kontroli”, badanie zostało zrealizowane w dniach 03-09.02.2016 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 mężczyzn, w wieku 20-50 lat.

Polecane porady

21.10.2020 10:57

Na ratunek suchym końcówkom!

Zniszczone końcówki, które wydają się wymagać natychmiastowego cięcia, to problem, który z pewnością nie jest Ci obcy. Co zrobić jednak, gdy nie chcesz rezygnować z obecnej długości lub planujesz zapuszczanie włosów? Poznaj ekspresowe sposoby na uratowanie suchych końcówek i uniknięcie wizyty u fryzjera. Przesuszone końcówki są matowe, puszą się i plączą. Często zapomniane, odbijają się […]
12.05.2020 11:10

Rozjaśnianie włosów – czy wiesz o nim wszystko?

Pierwsze rozjaśnianie włosów to zawsze wielkie wydarzenie. Zapewne niejednokrotnie słyszałaś o nim historie mrożące krew w żyłach, wiążące się z uszkodzeniem kosmyków, łamaniem, a nawet ich przepaleniem. Takie uprzedzenia mogą skutecznie odwieźć Cię od pomysłu rozjaśnienia swojej fryzury, a tym samym zamknąć przed Tobą wizerunkowe możliwości. Zanim zdecydujesz się na ten wielki krok, posiądź jak największą wiedzę […]
18.02.2021 12:33

Alkohol w pielęgnacji włosów – czy naprawdę jest szkodliwy?

Alkohol znajduje się większości kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Często widząc go w składzie, odstawiamy z powrotem produkt na półkę. Jednak w zależności od sytuacji nie wszystkie rodzaje alkoholu będą szkodziły naszym kosmykom. Poniżej przedstawiamy jego dobre i złe oblicze jako składnika kosmetyków do codziennej pielęgnacji włosów. Kupując kosmetyki chcemy, żeby były one jak najbardziej naturalne […]
27.07.2020 15:02

Wypielęgnuj skórę głowy

Plan pielęgnacji włosów, nie powinien zamykać się tylko na stosowaniu odpowiedniego szamponu, odżywianiu za pomocą odżywek czy regularnego olejowania. Niezwykle istotnym i niestety często pomijanym aspektem jest dbałość o skórę głowy. A to od naszej głowy wszystko się zaczyna! Dzięki wypielęgnowanej skórze możemy cieszyć się wypielęgnowanymi włosami! Wprowadzenie do swojej pielęgnacji peelingu ma pobudki nie […]
19.08.2020 12:46

Nie zawsze „naturalne” oznacza „bezpieczne”

Coraz większa ilość kobiet decyduje się na włączanie do swojej pielęgnacji naturalnych elementów. Odnajdywanie produktowej drogi do idealnych włosów jest zadaniem niezwykle angażującym i wymaga testowania i sprawdzania na własnych kosmykach perfekcyjnych rozwiązań. Nie każde propozycje okazują się jednak bezpieczne, w szczególności te które zakładają korzystanie ze składników obecnych w… domowej spiżarni. Soda oczyszczona Jest […]
06.08.2020 13:58

Ryż – nie tylko do jedzenia

Mieszkanki Azji mogą pochwalić się długowiecznością, zdrowiem, ale przede wszystkim lśniącymi i odżywionymi włosami. Zasługą jest dobrze skomponowana dieta oparta na owocach morza, warzywach oraz dobrej jakości zbożu – w szczególności ryżu, ale także osobliwy plan pielęgnacji. Ryż jest podstawą wyżywienia ponad 1/3 części ludności na świecie, stosowany jako podstawa bądź dodatek do wielu dań. […]