Wpływ biotyny na kondycję włosów

Przez niektórych nazywana jest witaminą piękna. Odpowiada między innymi za metabolizm węglowodanów i tłuszczów w organizmie, ale także za piękny wygląd skóry, paznokci i włosów. Mowa oczywiście o biotynie. Jaki wpływ ma ona na kondycję naszych kosmyków?

Czym jest biotyna?

Biotyna inaczej nazywana jest witaminą H lub witaminą B7. Jest związkiem chemicznym, który ma ogromny wpływ na nasz organizm. Jest odpowiedzialna za przemianę glukozy we krwi i metabolizowanie węglowodanów i tłuszczów. To dzięki niej paznokcie są mocne, włosy silne i elastyczne, a skóra odżywiona.

Objawy niedoboru biotyny

Do najczęściej występujących objawów niedoboru biotyny zaliczamy:

  • rozdwojone paznokcie,
  • wypadanie włosów,
  • rozdwojone końcówki włosów,
  • łupież lub łojotok,
  • łuszczenie się skóry,
  • przebarwienia skórne,
  • senność,
  • anemię,
  • brak koncentracji,
  • bóle mięśni,
  • podwyższony cholesterol.

Część z tych objawów na początku może wcale nie kojarzyć się z niedoborami biotyny, jednak ogólne symptomy w połączeniu ze zmianami skórnymi czy pogorszoną kondycją włosów i paznokci, mogą bezwzględnie wskazywać na potrzebę uzupełnienia witaminy B7 w organizmie.

Niedobór biotyny występuje stosunkowo rzadko. Może być skutkiem nieodpowiednio zbilansowanej diety, palenia papierosów lub spożywania dużej ilości alkoholu, który powoduje jej wypłukiwanie się z organizmu. Na niedobory są szczególnie narażone kobiety w ciąży oraz osoby starsze. O odpowiedniej suplementacji witaminy H powinny pamiętać również osoby, które przechodzą przez długotrwałą antybiotykoterapię lub przyjmują antykoncepcję hormonalną.

Jak biotyna działa na włosy?

Właściwości biotyny są bardzo szerokie.  Jedną z najważniejszych zalet witaminy B7 jest wspomaganie procesu produkcji keratyny, która jest podstawowym budulcem włosa. To właśnie ona sprawia, że kosmyki są silne i elastyczne. Jej brak może sprawić, że włosy będą wyglądały nieatrakcyjnie, a cebulki będą osłabione.

Biotyna działa nie tylko na kosmyki, ale także odpowiada za prawidłowy metabolizm skóry głowy regulując pracę gruczołów łojowych. To wszystko sprawia, że będzie ona odpowiednia dla osób z przetłuszczającymi się włosami, a także dla tych, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi skalpu. Ponadto suplementowana witamina H ma także korzystny wpływ na poprawę kondycji skóry osób borykających się z łuszczycą czy łupieżem.

Biotyna poprawia także stan włosów osłabionych i wypadających. Pozytywnie oddziałuje na korzeń włosa (zwany inaczej macierzą), poprzez wytwarzanie mocnych wiązań siarkowych na całej długości kosmyków. Oznacza to nie tylko, że przy odpowiednim stężeniu tej witaminy w organizmie może ona spowodować zmniejszenie wypadania włosów, ale także sprawić, że będą one rosły szybciej i nie będą się łamały na końcach.

Suplementacja biotyny

Biotyna na włosy - wpływ, działanie

Biotyna jest składnikiem wielu produktów spożywczych, jednak najczęściej występuje w niewielkich ilościach. Możemy ją uzupełniać jedząc przede wszystkim produkty z wysoką zawartością białka i dobrych tłuszczy, takich jak: wątróbka, żółtka jaj, orzechy, sardynki, pomidory czy szpinak. Należy jednak pamiętać, że długotrwała obróbka termiczna obniża prozdrowotne właściwości wymienionych produktów. W aptekach można znaleźć także wiele suplementów diety bogatych w biotynę. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę na jej stężenie. Najczęściej produkty te w swoim składzie mają także cynk lub krzem, które również mają pozytywny wpływ na włosy. Warto wspomnieć także, że suplementacja biotyny jest niegroźna. Nie można jej przedawkować, ponieważ jest wydalana z organizmu wraz z moczem.

Witamina H występuje ponadto w kosmetykach, na przykład w szamponie i odzywce z linii Biotynox. Stosując te produkty można oddziaływać na włosy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Efekty ich działania można dostrzec nawet po miesiącu stosowania.

Biotyna jest bardzo ważną witaminą wspomagającą działanie organizmu. Uczestniczy w wielu istotnych procesach poprawiając kondycję włosów, wspomagając ich prawidłowy wzrost, niwelując wypadanie i opóźniając starzenie się. Ponadto ma pozytywny wpływ na skórę głowy regulując pracę gruczołów, dlatego tak ważna jest bogata w biotynę dieta bądź jej suplementacja.

Wróć do listy porad