Warkocze na każdą okazję – jak je zaplatać

Warkocz to ponadczasowa fryzura. Moda na niego nie przemija od lat. Co więcej, świetnie wygląda bez względu na okoliczności. Sprawdza się zarówno jako codzienne uczesanie do pracy czy szkoły, jak i odświętna fryzura na wesele. W zależności od formy, jaką mu nadamy, będzie doskonale komponował się z różnymi stylizacjami. Przyjrzyjmy się zatem, jak zaplatać warkocze, które dopełnią każdy look.

Czym jest warkocz?

Warkocz to najczęściej splot wykonany z włosów podzielonych na 3 części, chociaż można zrobić go również z 4 bądź 5 pasm. Istnieje wiele odmian tej fryzury, różniących się od siebie grubością splotu i techniką zaplatania. Najłatwiej wykonać warkocz na włosach długich lub sięgających do ramion – krótsze kosmyki mogą bowiem z niego wypadać. Kiedy fryzura jest już gotowa, na końcu wiąże się gumkę lub wstążkę, które chronią ją przed rozplątaniem. Aby uczesanie zachowało trwałość na dłużej, można także spryskać warkocze lakierem.

Dlaczego warto zaplatać warkocze?

Istnieje wiele korzyści wynikających z noszenia warkoczy. Jest to przede wszystkim fryzura zapewniająca wygodę. Podczas ruchu (np. biegania) czy w wietrzną pogodę włosy nie plączą się i nie zasłaniają twarzy. Kolejną zaletą tego uczesania jest możliwość uzyskania naturalnego skrętu. Jeżeli zapleciemy warkocz kładąc się spać do łóżka, możemy spodziewać się, że rano, po rozpuszczeniu, pasma ułożą się w fale bądź loki. Innym atutem tej fryzury jest jej uniwersalność, która sprawia, że warkocze są świetnym wyborem niezależnie od okazji. Kiedy zależy nam na wyjątkowym efekcie, możemy ułożyć nasze włosy w nietypowy sposób i dobrać do warkocza ozdoby, takie jak wsuwki, wstążki czy nawet biżuteria.

Jakie rodzaje warkoczy wyróżniamy?

Chociaż istnieje wiele rodzajów warkoczy, możemy wyróżnić dwa podstawowe sploty, które stanowią bazę dla większości z nich. Są to splot francuski (pasma włosów przekładane są w nim od góry) oraz holenderski (kosmyki wplata się od dołu, dlatego splot jest bardziej wypukły). Popularne rodzaje uczesania odparte na splocie francuskim to m.in. warkocz dobierany czy jego wariacja – fryzura typu wodospad. Splot holenderski natomiast jest podstawą do zrobienia warkoczy bokserskich, które w ostatnim czasie są szczególnie modne za sprawą celebrytek.

Odmienne od pozostałych rodzajów uczesania są warkoczyki afrykańskie. Pokrywają one całą głowę, przez co mogą przypominać dredy. Proces ich powstawania jest trudny i pracochłonny, dlatego większość osób, które chce je mieć, udaje się do profesjonalnego studia fryzur. Najczęściej wykonuje się je na doczepianych, syntetycznych włosach, jednak można także wykorzystać naturalne kosmyki – o ile będą wystarczająco długie. Warkoczyki afrykańskie są niekiedy uciążliwe – zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą głowy – dlatego warto pamiętać o tym, aby przed podjęciem decyzji o ich zapleceniu dowiedzieć się więcej na temat ich pielęgnacji.

Jak samodzielnie zapleść warkocz?

Aby nauczyć się tworzenia skomplikowanych fryzur, na początku trzeba opanować podstawy. W przypadku warkoczy najłatwiejszy, a zarazem najbardziej przydatny jest splot francuski. Umiejąc go zrobić, możemy z czasem przechodzić na kolejne poziomy trudności i tworzyć coraz to bardziej wymyślne uczesania.

Jak samodzielnie zapleść warkocz

Jak zatem wykonać samodzielnie warkocz francuski?

  • Zacznij od wybrania niewielkiej partii włosów z czubka głowy. Podziel ją następnie na 3 równe części.
  • Pasmo leżące z brzegu przełóż nad środkowym, po czym zrób to samo z kosmykiem znajdującym się po przeciwnej stronie.
  • Powtórz tę czynność, dobierając tym razem luźne włosy. Wykonuj ten ruch do momentu, aż ostatnie dodatkowe pasmo zostanie zaplecione na wysokości karku.
  • Dokończ warkocz, przekładając skrajne kosmyki nad środkowym. Zwiąż gotowy splot gumką lub wstążką.

Mając za sobą naukę podstawowego uczesania, możesz spróbować wykonać także warkocz holenderski. Jak to zrobić krok po kroku?

  • Ponownie wybierz małą partię włosów z czubka głowy i podziel ją na 3 pasma tej samej wielkości.
  • Kosmyk leżący z brzegu przełóż tym razem pod środkowym. Tę samą czynność wykonaj z drugiej strony.
  • Przeplataj skrajne pasma pod środkowym, dobierając do nich luźne włosy. Kontynuuj do momentu, aż dodatkowe kosmyki skończą się na wysokości karku.
  • Dokończ splot przekładając na przemian pasma z prawej i lewej strony pod środkowym. Gotowy warkocz zwiąż gumką lub wstążką. Możesz także delikatnie rozciągnąć splecione włosy, aby fryzura nabrała objętości.

Jak dbać o warkocz?

Przed wykonaniem warkocza możesz przygotować włosy, nakładając na nie wygładzający primer, który ułatwi rozdzielanie pasm. Kiedy fryzura będzie już gotowa, dobrze jest zadbać o jej trwałość. Doskonały sposób na to, aby uczesanie przetrwało dłużej, to użycie lakieru. Warto pamiętać jednak o tym, aby nie spryskiwać kosmyków zbyt obficie, ponieważ narażamy je wtedy na zmatowienie. Istotne jest również to, żeby nie aplikować lakieru, jeżeli wcześniej nasze włosy miały kontakt z wysoką temperaturą. Takie połączenie może sprawić, że staną się one wysuszone i pozbawione blasku.

Wróć do listy porad