Twoje włosy wypadają? Wykonaj te badania!

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Od nieodpowiedniej pielęgnacji, codziennego korzystania z gumek z metalowymi elementami, po dietę, a także stan naszego zdrowia. Wypadanie kosmyków w większej ilości niż normalnie powinno niepokoić. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, co możesz zrobić, by znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Codziennie gubimy około stu włosów. Jest to jednak normalne, a wypadanie włosa wpisuje się w jego cykl życia na naszej głowie. Jeśli jednak gubimy kosmyki cały czas, to warto się temu problemowi przyjrzeć z bliska. 

Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów w dużych ilościach należą:

– błędy w pielęgnacji,

– stres,

– nałogowe palenie papierosów, 

– choroby zakaźne,

– choroby tarczycy,

– choroby skóry głowy,

– niedobór witamin i nieprawidłowa dieta,

– zażywanie niektórych leków,

– niska temperatura,

– zatrucia.*

Konsekwencje wypadających i osłabionych włosów

Zarówno w organizmie kobiety i mężczyzny mogą występować mogą zachodzić procesy, które niekorzystnie wpływają na nasze włosy. Kiedy otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa ulega zwłóknieniu, to korzeń staje się mniej odżywiony, a jego przytwierdzenie w skórze głowy ulega osłabieniu. Dlatego też włos staje się coraz cieńszy i szybciej wypada. Gdy natomiast przestaje odrastać, to zaczyna się proces łysienia…

Aby temu zapobiec, koniecznie warto od razu podjąć działania, które wyeliminują ten problem. 

Wypadanie włosów objawem chorobowym

Wypadania włosów nie można bagatelizować. Wśród chorób, których może to zjawisko dotyczyć, wymienia się przede wszystkim:

– łysienie androgenowe (zarówno u mężczyzn, jak i kobiet),

– łysienie plackowate,

– anemię,

– zakażenia grzybiczne skóry,

– zaburzenia endokrynologiczne.

Badania w ramach diagnostyki łysienia

Mikrobiologiczne badanie skóry – to od niego zaleca się rozpocząć badania laboratoryjne w zakresie diagnostyki łysienia. Zabieg ten pozwala rozpoznać lub wykluczyć obecność grzybów wywołujących stan zapalny skóry głowy. Czasami lekarze mogą skierować nas również na mikroskopowe badanie włosów oraz biopsję skóry głowy.

Warto wykonać również podstawową morfologię krwi – nawet jeszcze przed mikrobiologicznym badaniem skóry głowy. Dzięki niej sprawdzimy, czy nie mamy niedoborów, na przykład żelaza.

Inne badania to oczywiście te określające poziom stężenia hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy bądź inne choroby na tym tle mogą być przyczyną utraty włosów.**

Pakiet badań do wykonania

Aby kompleksowo podejść do zbadania przyczyn wypadania włosów, polecamy wykonać sobie pakiet badań zawierający pełną morfologię krwi, badanie na ferrytynę, TSH, FSH, testosteron, poziom witaminy B12 i witaminy D. Odpowiednia interpretacja wyników takich badań pomoże ustalić przyczynę problemu, a w następnym kroku ustalić plan leczenia. 

Do wykonania takiego badania warto dobrze się przygotować. Dlatego też zaplanuj je na godziny poranne. Ostatni posiłek powinno się zjeść dwanaście godzin przed pobraniem krwi. Warto jednak trzydzieści minut wcześniej napić się szklanki wody. Aby uzyskać miarodajny wynik, unikaj sytuacji stresowych oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Poza tym, jeśli przyjmujesz jakieś leki, skonsultuj z Twoim lekarzem, czy substancje w nich zawarte mogą wpływać na wyniki badań. 

Pocovidowe wypadanie włosów

Niektórzy pacjenci zgłaszają się również do lekarza z pocovidowym wypadaniem włosów. Faktycznie, zarażenie wirusem dotknęło sporą część społeczeństwa. U 25% osób, które przechodziły zakażenie koronawirusem, wypadanie włosów pojawia się dopiero dwa lub trzy miesiące później. To następstwo osłabienia organizmu i stresu związanego z chorowaniem.

Twoje włosy wypadają? Zatroszcz się o siebie!

Podsumowując, jeśli zauważasz, że Twoje włosy nadmiernie wypadają, zainwestuj swój czas, by dobrze rozpoznać tego przyczynę. Diagnostyka pozwala zaoszczędzić zdrowie, dodatkowy stres i pieniądze wydane na specjalistyczne kosmetyki. Właściwie dobrane leczenie daje lepszy i szybszy efekt!

Źródła: 

*https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,10-przyczyn-wypadania-wlosow,galeria,203226.html

** https://uroda.poradnikzdrowie.pl/wlosy/jakie-badania-wykonac-gdy-wypadaja-ci-wlosy-aa-JuxY-BBBN-SdDp.html

Wróć do listy porad