Strączkowanie się włosów – co zrobić, by nasza fryzura zawsze wyglądała doskonale?

Kiedy nasze proste włosy wyglądają jak niedomyte, nierozczesane, przetłuszczone, poszarpane i zbite w nieestetyczne pasma, to mamy do czynienia z tak zwanym strączkowaniem się włosów. Efekt zbicia pasm jest pożądany w przypadku włosów kręconych, bo podkreśla każdy skręt. W przypadku włosów prostych jest jednak czymś, czego chcemy jak najszybciej się pozbyć.

Dlaczego tak jest? Przyczyny strączkowania się włosów

Główną przyczyną posiadania brzydkich strąków na głowie są po prostu zniszczone włosy. Nierównomierna struktura, ich porowatość oraz poszarpane, połamane i rozdwojone kosmyki zahaczają o siebie i tak już zostają. 

Strąki na włosach mogą być również efektem nadmiernego wydzielania sebum, czyli przetłuszczania się skóry głowy. Częste dotykanie włosów także przyczynia się do gromadzenia się na nich brudu, a to w połączeniu z sebum powoduje, że stają się bardzo oklapnięte.

Niewłaściwa pielęgnacja, złe mycie włosów i nakładanie zbyt wielu obciążających odżywek, olejków czy silikonów też może skutkować takimi, niepożądanych przez nikogo, efektami. Przesuszone włosy, które są lżejsze są bardziej podatne na przemieszczanie się i splątanie. Niepoprawne suszenie włosów oraz rozczesywanie ich w błędny sposób bądź używanie złego grzebienia to prosta droga do posiadania strąków na głowie.

Powodem może być wiatr i deszcz. Czynniki atmosferyczne sprawiają, że pasma plączą się i zbijają w strąki. Warto też wspomnieć, że źle obcięte włosy także będą bardziej się zaplątywać. 

Na wiele z tych przyczyn możemy mieć wpływ!

Piękne włosy, piękna ty – jak poradzić sobie z problemami na głowie?

Jeśli się zdarzy, że nie umyjemy prawidłowo włosów i po wysuszeniu są oklapnięte i zbite w strąki należy dobrać odpowiednią fryzurę. Można uczesać je w warkocz lub gruby koczek na czubku głowy. Dobrze sprawdzi się również kłos lub dobieraniec. Zanim wykonamy fryzurę, możemy spryskać pasma suchym szamponem i dokładnie je rozczesać. 

Należy pamiętać, aby zawsze związywać włosy, gdy wychodzimy z domu podczas wiatru lub deszczu. Zapobiegnie to ich plątaniu się i strączkowaniu. 

Przy myciu włosów pamiętaj o rozwadnianiu szamponu i łagodnym wcieraniu go w skórę głowy. Metodą prób i błędów spróbuj dobrać takie kosmetyki, które nie obciążają twoich włosów.

Kosmyki powinno się suszyć chłodnym nawiewem, który nie powoduje szybszego przetłuszczania się, a wręcz dodaje im blasku. Ogromnym błędem jest pójście spać z mokrymi włosami. Należy także często przeczesywać włosy odpowiednia szczotką i unikać ich dotykania rękoma. 

Regularnie podcinając końcówki, chronimy włosy przed nadmierną utratą wody, a to powoduje, że ich tendencja do strączkowania znacząco się zmniejsza. Włosy obcięte „na prosto” będą się strączkować zdecydowanie mniej niż te cieniowane. Jeśli mamy  zniszczone, proste włosy z tendencją do przetłuszczania – pod żadnym pozorem nie należy ich cieniować.

Pokonaj strączkowanie się włosów – podsumowanie w trzech podstawowych krokach 

Znasz już przyczyny tego, że nie jesteś zadowolona z wyglądu twoich włosów. Nadszedł czas na działanie! Przetestuj poniższe trzy kroki i sprawdź efekt – być może naprawdę nie trzeba wiele, by twoja fryzura na nowo prezentowała się wspaniale.

  1. Noś ze sobą szczotkę – za każdym razem, gdy jesteś w łazience, przeczesz włosy. Kosmyki strączkują się przede wszystkim przez czynniki zewnętrzne, na przykład przez wiatr. Ujarzmiając włosy co jakiś czas, unikniemy bałaganu na głowie.
  2. Silikonom powiedz nie – za każdym razem, gdy testujesz nowy kosmetyk, sprawdź jego skład! Silikony znacznie obciążają nasze włosy. Stosuj oczyszczające szampony, które nie mają w składzie mocniejszych detergentów.
  3. Przestań obciążać swoje włosy! – pasma, które mają na sobie zbyt dużo olei, bogatych masek czy odżywek po prostu przestają przyjmować ich cenne składniki. Ogranicz stosowanie masek i olejowania do jednego razu w tygodniu. To powinno pomóc!

Przestrzegając powyższych rad na pewno pomożemy swoim włosom, aby już nigdy nie wyglądały nieestetycznie

Wróć do listy porad