
Siemię lniane w domowej pielęgnacji włosów
Siemię lniane to produkt, który warto mieć w kuchni nie tylko ze względu na jego właściwości zdrowotne. Jest to także świetna baza dla przygotowania domowych kosmetyków do włosów, które zachwycają swoją prostotą i wielozadaniowością. Poznaj zalety i sposoby wykorzystania siemienia lnianego w naturalnej pielęgnacji.
Domowe specyfiki z wykorzystaniem siemienia lnianego to wyjątkowo tania i prosta metoda na naturalną i skuteczną pielęgnację włosów. Produkt ten bogaty jest w składniki odżywcze – zawiera witaminy: A, B,C, D, E, i K oraz minerały, takie jak żelazo, magnez, wapń, potas i cynk. Dzięki tej mieszance intensywnie odżywia, nawilża i przywraca włosom zdrowy wygląd – będzie więc świetnym rozwiązaniem, jeśli Twoje pasma są suche i matowe. Siemię lniane pomaga także w walce z rozdwojonymi końcówkami i przetłuszczaniem, a regularnie stosowane przyśpieszy wzrost włosów.
Jak stosować siemię lniane na włosy?
Pierwszym krokiem do przygotowania wszelkiego rodzaju domowych kosmetyków na bazie siemienia lnianego jest ugotowanie jego ziaren w wodzie. Podczas tego procesu z ziaren uwalniane są składniki odżywcze, a produkt zaczyna przybierać kleistą formę. Forma ta ułatwia aplikację i pozwala na dokładne pokrycie włosów, zapewniając im ochronę i regenerację. W zależności od Twoich preferencji, powstały po ugotowaniu żel lniany możesz zmyć po aplikacji lub zostawić na włosach, tworząc na nich naturalną powłokę ochronną. Najpopularniejszymi naturalnymi kosmetykami do włosów na bazie siemienia lnianego są domowe maseczki i płukanki.
Maseczka z siemienia lnianego – jak przygotować?
Maseczkę przygotujesz gotując przez 10 minut dwie łyżki ziaren siemienia lnianego w szklance wody. Po zagotowaniu przecedź ziarna przez sitko lub gazę. Otrzymana substancja powinna mieć konsystencję żelu. Maseczkę z siemienia lnianego najlepiej stosować regularnie, raz w tygodniu. Aplikuj żel na wilgotne włosy i skórę głowy, nałóż czepek i pozostaw produkt na głowie na godzinę. W efekcie Twoje włosy staną się nawilżone, miękkie i lśniące. Tak przygotowaną maseczkę możesz wykorzystać także do domowej laminacji włosów siemieniem lnianym, która znakomicie wygładzi pasma.
Płukanka z siemienia lnianego – jak przygotować?
Płukanki z siemienia lnianego nie musisz zmywać po aplikacji. Zastosuj ją do ostatniego płukania po myciu włosów. By przygotować kosmetyk, zagotuj dwie łyżki ziaren siemienia lnianego w większej ilości wody, niż w przypadku maseczki. Po zagotowaniu odcedź ziarna w sitku. Otrzymany produkt powinien mieć wodnistą konsystencję – w takiej formie możesz nakładać go na głowę.