Przedwcześnie siwiejesz? Dowiedz się jakie mogą być tego powody!

Kolor włosów zmienia się w trakcie życia. Wraz z przybywającymi latami, na swojej głowie możesz zacząć zauważać pojawiające się siwe kosmyki. Problem ten może jednak ujawnić się w prawie dowolnym momencie życia, nawet w wieku młodzieńczym.

Pojawienie się pierwszego siwego włosa na głowie, może wywołać niemałe poruszenie. Kiedy jednak zauważysz je w wieku 30, a czasem nawet 20 lat, może sprawić to ogromny zawód. Srebrzenie kosmyków, jest wynikiem utraty przez włos pigmentu. Kiedy ulega on znacznej redukcji, włosy sukcesywnie stają się coraz bardziej szare. Dokładna przyczyna tego zjawiska nie jest znana, możesz jednak wdrożyć do swojej pielęgnacji oraz codziennego życia elementy, które subtelnie ten proces opóźnią. Najpierw jednak przeanalizuj wszystkie możliwe potencjalne przyczyny siwienia włosów.

Dlaczego siwieję? Rodzaje przyczyn

Z przedwczesnym siwieniem zmaga się wiele z nas. Czynniki, które powodują to zjawisko możemy podzielić na kilka kategorii:

  • czynniki chorobowe,
  • dieta i niedobory składników odżywczych,
  • genetyka,
  • styl życia i środowisko,
  • starzenie się organizmu. 

Siwienie a choroby

Jeśli Twoja choroba jest długotrwała i wysoce inwazyjna, przyspieszenie procesu siwienia włosów jest bardzo prawdopodobne. Podwyższone ryzyko przedwczesnego siwienia włosów dotyczy w szczególności osób, które zmagają się z:

  • łysieniem plackowatym.
  • schorzeniami tarczycy,
  • bielactwem nabytym,
  • stwardnieniem guzowatym, 
  • neurofibromatozą (chorobą von Recklinghausena).

Niedobory witamin

Liczne badania informują, że niedobory żywieniowe wpływają na pigmentację włosa, a ich odpowiedni kolor, może powrócić wraz z wprowadzonymi zmianami w diecie oraz suplementacji. Do przedwczesnego siwienia mogą więc przyczyniać się niedobory witamin, takich jak: B6, B12, D, E czy biotyny. Z tego względu ważne, żebyś dbała o codzienne produkty, które dostarczasz wraz z posiłkami do swojego organizmu, a także w miarę możliwości, wsparła ją odpowiednią suplementacją, w szczególności biotyną, w możliwie najwyższej dawce.

Aby zapobiec przedwczesnemu siwieniu Twoich włosów, zadbaj o to, by Twoja dieta była bogata w:

  • warzywa,
  • owoce, 
  • strączki (ciecierzycę, fasolę itd.)
  • produkty pełnoziarniste, takie jak: kasze, makarony, pieczywo,
  • orzechy, pestki (np. dyni lub słonecznika),
  • zdrowe oleje,
  • nabiał i jajka.

Geny

Przedwczesne siwienie włosów jest w wysokim stopniu związane z genetyką, rasą i pochodzeniem etnicznym. Jeśli zatem Twoi rodzice i dziadkowie zaczęli we wczesnym wieku siwieć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i podobnie będzie z Twoimi włosami. 

Stres oksydacyjny

Podczas gdy głównym winowajcą siwienia jest genetyka, stres oksydacyjny w organizmie może odgrywać rolę w znacznym przyspieszeniu tego procesu. Zjawiskiem tym określamy zakłócenie stanu równowagi pomiędzy produktami ubocznymi przemian metabolicznych,

a zdolnością usuwania ich z organizmu, co nazywamy detoksykacją. Zbyt wysoki poziom tego stresu może sprzyjać rozwojowi chorób związanych zanikaniem melaniny w skórze lub utratą pigmentu włosa.

Środki chemiczne przyczyną wczesnego siwienia

Niektóre szampony i produkty dedykowane włosom, mogą przyczyniać się do przedwczesnego posrebrzenia kosmyków. Wiele z nich zawiera szkodliwe składniki, które oddziałują na poziom melaniny. Jednym z nich jest obecny w składach nadtlenek wodoru, obecny w wielu farbach używanych do koloryzacji. Nadmierne korzystanie z nich, może wypłukać całkowicie włosowy pigment.

Palenie papierosów oraz życie w stresie

Znaczący wpływ na stan Twoich włosów ma również palenie papierosów oraz wzmożony i stały stres. Palenie powoduje bowiem uszkodzenie reaktywnych form tlenu w melanocytach (komórkach pigmentowych zawierających melaninę – barwnik) mieszków włosowych, co prowadzi do przedwczesnego siwienia.

Starzenie się organizmu a siwienie włosów

Proces starzenia się organizmu jest wymieniony jako jeden z najczęstszych powodów siwienia włosów. Starzenie się jest naturalnym procesem, który, jak samo siwienie włosów, nie jesteśmy w stanie wyeliminować. W wyniku starzenia komórki nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości barwnika, co powoduje siwienie naszych włosów.

Siwe włosy u dziecka 

Pojawienie się siwych włosów u dziecka powinno nas niepokoić. To może być objaw anemii bądź nadczynności tarczycy, spowodowanej np. przez chorobę Gravesa-Basedowa. Objawy tego schorzenia mogą początkowo nie być łatwo wykrywalne. Chore dziecko będzie miało przyspieszoną akcję serca oraz zwiększoną potliwość. Jest także bardziej rozdrażnione, a jego włosy, oprócz tego, że zaczynają siwieć, mogą także wypadać. Takie objawy powinny być dla nas alarmujące! W takiej sytuacji należy od razu zgłosić się do lekarza – specjalisty. 

Co możesz zrobić by opóźnić proces usuwania pigmentu ze swoich włosów?

Jeśli przyczyną przedwczesnego pojawienia się siwych włosów jest genetyka lub upływ lat, niestety nie jesteś w stanie zbyt wiele zrobić. Jeżeli jednak znajdujesz winowajcę w innym miejscu, wprowadź jak najszybciej poniższe zmiany do swojego życia:

– Przede wszystkim zadbaj o dietę. Spożywaj sporą dawkę produktów bogatych w antyoksydanty, takich jak: świeże warzywa i owoce, oliwa z oliwek, ryby oraz popijaj zieloną herbatę.

– Wprowadź suplementację, usuwającą niedobory witaminowe. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zastrzyki z witaminy B12.

– Rzuć palenie!

– Wprowadź do swojej pielęgnacji kurację czarną herbatą, która bogata jest w przeciwutleniacze, oraz wykazuje właściwości redukujące stres. Zaparz filiżankę bardzo intensywnej czarnej herbaty. Odstaw wywar do ostygnięcia, a gdy to nastąpi, nałóż na włosy, intensywnie w masuj i pozostaw na przynajmniej godzinę. Umyj włosy szamponem, rytuał powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.

– Możesz zdecydować się także na farbowanie włosów henną, która nada kosmykom rudawego odcienia, a nie obciąży ich dodatkowymi chemikaliami. Kolejnym naturalnym barwnikiem jest kawa, możesz więc miksturę z henną, wzbogacić jej dodatkiem.Naturalnym procesem jest utrata pigmentacji twoich włosów i tylko od Ciebie zależy, czy chcesz zmienić ich kolor przez farbowanie, czy pokazywać w pełnej, naturalnej krasie. Jednak konsekwentne stosowanie wymienionych środków prewencyjnych, może okazać się pomocne w spowolnieniu niechcianego przez Ciebie procesu.

Wróć do listy porad