Biotynox » Porady » Podcinanie końcówek – po co i jak często?
Podcinanie końcówek – po co i jak często?
25.05.2022 12:59

Podcinanie końcówek – po co i jak często?

Dokładne mycie, codzienna pielęgnacja oraz wizyty u fryzjera to podstawy troski o piękno naszych włosów. Każdy specjalista od fryzur zgodzi się, że regularne podcinanie końcówek sprawia, że nasze kosmyki są mocniejsze i mniej się plączą. Jak rozpoznać po naszych włosach, że nadchodzi pora na ten zabieg?

Podcinanie końcówek – kiedy?

Końcówki naszych włosów codziennie są narażone na uszkodzenia. Ocierają się o ubrania, biżuterię czy pasek do torebki. Poza tym, to naturalne, że na końcu włos jest osłabiony i rozdwojony. Aby zapobiec kruszeniu się włosów, należy wybrać się do fryzjera na podcięcie końcówek bądź taki zabieg wykonać samodzielnie. 

Podczas codziennej pielęgnacji warto uważnie przyglądać się naszym włosom. Jeśli końcówki są rozdwojone albo łamliwe, to znaczy, że nadszedł odpowiedni moment na podcięcie. U posiadaczek delikatnych i cienkich kosmyków taka potrzeba będzie występowała średnio co trzy lub dwa miesiące, za to włosy grube i gęste mogą tego wymagać nawet co miesiąc. 

Dlaczego końcówki się niszczą?

Czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, silny wiatr, ostre słońce czy skrajnie wysoka lub niska temperatura mają ogromny wpływ na to, w jakim stanie są nasze włosy. Poza tym, codzienne stylizowanie ich za pomocą suszarki, prostownicy czy sprayów i lakierów powoduje ogromne przeciążenie kosmyków, co najbardziej oddziaływuje na najmniej silne ich części, czyli końcówki. 

Uważna obserwacja to podstawa!

Ważne, by częstotliwość wizyt u fryzjera dostosować do potrzeb naszej fryzury. Jeśli dostrzegamy nierówności (szczególnie widoczne przy precyzyjnych cięciach, takich jak na przykład bob), które zaczynają nam przeszkadzać, warto umówić się na wizytę w salonie fryzjerskim. Nie tylko odświeżymy swój wygląd, pozbawiając fryzury poszarpanych końcówek włosów, ale i sprawimy, że kosmyki będą silniejsze i bardziej gładkie. 

Obcinanie końcówek w domowych warunkach

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz odwiedzać salonu fryzjerskiego, możesz podjąć się obcięcia końcówek swoich włosów samodzielnie. Jak to zrobić?

  1. Po pierwsze – przygotuj odpowiednie narzędzia do pracy. Nożyczki w żadnym wypadku nie mogą być tępe. Nie sprawdzą się też takie, których używamy do cięcia papieru. Korzystanie z takich nożyczek może mieć gorszy skutek – chcemy przecież uniknąć jeszcze większego poszarpania i uszkodzenia struktury włosa. Dlatego przed wcielaniem się w domowego fryzjera, zaopatrzmy się w dobrze zaostrzone nożyczki do cięcia włosów. Przyda się również cienki grzebień z wąsko rozstawionymi zębami, dwie gumki i peleryna fryzjerska bądź ręcznik.
  2. Swoje włosy zmocz pod strumieniem wody i delikatnie wysusz lub (co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem) nawilż wodą z atomizera. Na wilgotnych włosach znacznie lepiej widać efekty naszej pracy. 
  3. Dokładnie rozczesz włosy. Skorzystaj z grzebienia, który dzięki gęsto ułożonym zębom pozwoli rozwiązać kołtuny i wygładzić wszystkie pasma. 
  4. Zwiąż włosy gumką tuż przy karku. Drugą gumkę zawiąż na poziomie zniszczonych końcy. 
  5. Przytrzymaj związane włosy przed sobą, przyciśnij płasko końcówki i uchwyć je pomiędzy palcem wskazującym a środkowym. 
  6. Obetnij około 1-2 cm włosów – to standardowa długość końcówki, której pozbywają się fryzjerzy. W zależności od kondycji swoich włosów oszacuj, czy powinna być większa lub mniejsza. 
  7. Wysusz włosy i gotowe! Od teraz możesz cieszyć się odświeżoną fryzurą. 

Jak szybko rosną włosy?

Niektórzy mówią, że podcinanie włosów wpływa na ich wzrost. To jednak mit. Włosy rosną średnio 1-1,5 cm na miesiąc. Wydaje się nam, że po podcięciu następuje to szybciej, jednak to złudzenie – włosy po takim zabiegu mają po prostu zdrowszy wygląd, są mocniejsze i bardziej elastyczne.

Osoby decydujące się na zapuszczanie włosów, powinny podcinać końcówki co trzy miesiące. To pozwoli zachować ich długość przy jednoczesnym zdrowym wyglądzie kosmyków. 

Podsumowując, regularne podcinanie końcówek niweluje efekt rozdwojonych i poszarpanych końców kosmyków, sprawia, że łuska włosa się nie rozwarstwia i tym samym nie łamie, a co równie ważne wpływa pozytywnie na estetykę naszej fryzury. 

Polecane porady

13.01.2021 14:03

Trendy w pielęgnacji włosów 2021

Nowy rok do okazja do skupienia się na sobie, poświęcenia większej uwagi pielęgnacji i poeksperymentowania ze stylizacją. Jakie fryzury, zabiegi i kosmetyki dla włosów zyskują coraz większa popularność i będą hitem w nadchodzącym czasie, a z których coraz częściej będziemy rezygnować? Poznaj najnowsze trendy i znajdź wśród nich coś dla siebie! Z każdym rokiem wiemy […]
25.06.2020 13:08

Perfekcyjne włosy po przebudzeniu? To możliwe!

Każdy poranek to walka z czasem, a dodatkowe minuty są na wagę złota? Pobudka z fantastyczną fryzurą może pomóc Ci w organizacji spokojnego początku dnia. Dodatkowe minuty snu, delektowanie się kawą, perfekcyjna fryzura o poranku. Wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Jeśli wdrożysz w życie parę wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów przed snem, uwzględniając w […]
29.04.2020 16:07

Chemiczne i naturalne metody farbowania włosów

Rynek kosmetyczny oferuje coraz więcej produktów do farbowania włosów, począwszy od tradycyjnych – chemicznych, kończąc na najnowszym trendzie – naturalnej koloryzacji. Szerokie spektrum produktów pozostawia ogromne możliwości wyboru, które powinnaś dostosować do swoich preferencji. Jaka farba i metoda koloryzacji, będzie w takim razie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Koloryzacja włosów służy odświeżeniu ich naturalnej barwy, a […]
27.07.2020 15:02

Wypielęgnuj skórę głowy

Plan pielęgnacji włosów, nie powinien zamykać się tylko na stosowaniu odpowiedniego szamponu, odżywianiu za pomocą odżywek czy regularnego olejowania. Niezwykle istotnym i niestety często pomijanym aspektem jest dbałość o skórę głowy. Wprowadzenie do swojej pielęgnacji peelingu ma pobudki nie tylko estetyczne. Stosowane każdego dnia kosmetyki: szampony, lakiery, odżywki, osiadają na niej blokując tym samym dostęp […]
21.09.2020 11:36

Jesień i zima pod kontrolą!

Włosy to element ciała, o który powinnaś dbać nie tylko sezonowo, bądź w czasie pogorszenia ich kondycji, ale przez cały rok. Plan pielęgnacji powinien być dopasowany do obecnych warunków pogodowych oraz obecnego stanu Twoich włosów. Jesienne zmiany temperatury, ogrzewane pomieszczenia czy silniejszy wiatr, mogą spowodować pogorszenie stanu kosmyków, dlatego tak ważne jest żebyś wiedziała w […]
10.11.2020 11:30

3 sposoby na to, jak chronić włosy w czasie snu

Znasz problem pogniecionych, spuszonych i naelektryzowanych włosów o poranku? Być może jego źródło leży tam, gdzie w ogóle byś się nie spodziewała – podczas ośmiu godzin snu spędzonych w szorstkiej pościeli. Jak uniknąć powstających wówczas mechanicznych uszkodzeń? Poznaj trzy sprawdzone sposoby na zabezpieczenie włosów w nocy. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, […]