
Olejowanie – prosty sposób na włosy marzeń
Olejowanie włosów to łatwy sposób na nawilżone i lśniące pasma! Dla wielu kobiet wciąż jednak brzmi jak czarna magia. W jaki sposób i jakimi olejami najlepiej wykonywać ten dobroczynny rytuał? Postaramy się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości!
Zabieg olejowania włosów nie jest tworem XXI wieku. Od stuleci, znany jest wśród kobiet starożytnego Egiptu oraz krajów hinduskich, których kosmyki do dziś uważane są za najpiękniejsze. Olejowanie polecane jest w szczególności posiadaczkom zniszczonych, suchych i łamliwych włosów.
Czym jest porowatość włosów?
Umieszczając włos pod mikroskopem, zauważysz, że nie jest on gładką taflą, a składa się z łusek nałożonych na siebie (można to wizualnie porównać do szyszki świerku). Ich ułożenie natomiast klasyfikuje włosy właśnie pod względem porowatości.
Wyróżniamy włosy:
– niskoporowate – o łuskach przylegających ściśle do siebie
– średnioporowate – o łuskach nieznacznie rozchylonych
– wysokoporowate – o łuskach znacznie rozchylonych.
Każda z porowatości posiada cechy szczególne, które możesz z łatwością zaobserwować na swoich włosach w ciągu dnia. Włosy niskoporowate są zdrowe i lśniące. Wykazują również odporność na stylizację oraz wysychają przez długi czas. Włosy średnioporowate charakteryzują się skłonnością do puszenia, a także są wrażliwe na wilgotne powietrze. Z łatwością poddają się też stylizacji. Włosy wysokoporowate są natomiast pozbawione blasku, sztywne i zniszczone. Z łatwością wysychają i chłoną produkty na nie nakładane. Znając porowatość swoich włosów z łatwością możesz dobrać dedykowany dla nich olej.
Jaki olej dobrać więc do swoich włosów?
Rozchylenie łusek włosa determinuje dobór oleju pod względem wielkości cząstek z jakich jest zbudowany.
Włosy niskoporowate najlepiej skorzystają na olejach o niewielkich cząsteczkach, zbudowanych głównie z kwasów nasyconych. Należą do nich: olej kokosowy, palmowy a także babassu.
Włosy średnioporowate zaprzyjaźnią się z olejami, która posiadają w dużej mierze kwasy jednonasycone o większych cząsteczkach. Można wśród nich wyróżnić: oliwę z oliwek, olej awokado, z pestek moreli, arganowy, rzepakowy, sezamowy, arachidowy, ryżowy i macadamia.
Włosy wysokoporowate natomiast będą chłonęły oleje zbudowane w większości z kwasów wielonasyconych omega-3 i omega-6, o dużych cząsteczkach, czyli: olej lniany, z wiesiołka, pestek malin, winogron, konopny, a także z pestek dyni.
Jeśli udało ci się dokonać wyboru odpowiedniego dla siebie oleju, możesz przejść do istoty samego zabiegu.
Jak poprawnie wykonać zabieg olejowania?
Olejowanie włosów możesz przeprowadzić na dwa sposoby:
– na mokro – zmyj pozostałości kosmetyków do stylizacji przy użyciu szamponu oczyszczającego. Osusz włosy ręcznikiem, nałóż na nie wybrany olej i odczekaj 30-60minut. Po upływie zalecanego czasu, ponownie umyj włosy pielęgnacyjnym szamponem, nałóż odżywkę, spłucz i podziwiaj efekty
– na sucho – zabieg ten jest zdecydowanie szybszy i mniej „problematyczny”. Na suche włosy nałóż olej, odczekaj 30-60minut i umyj włosy.
Obie metody przyniosą zadowalające rezultaty. Jeśli dysponujesz większą ilością czasu – poświęć go sobie stosując pierwszą metodę, łącząc ją z nałożeniem ulubionej maseczki na twarz i chwilą relaksu. Jeśli natomiast żyjesz w ciągłym biegu, ale wciąż chcesz zadbać o swoje kosmyki, zastosuj olejowanie na sucho podczas wykonywania wieczornych obowiązków. Warto, żebyś powtarzała zabieg przynajmniej raz w tygodniu. Regularność to klucz!
Sam zabieg olejowania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów…
…jeśli nie zadbasz o odpowiednią dietę i dostarczanie wszystkich składników odżywczych do organizmu. Wzbogać swoje posiłki o większą ilość owoców i warzyw, a suplementację o produkt zawierający moc biotyny. Nie zapominaj też, że piękne włosy, to te, które są nawilżone i zadbane!