Biotynox » Blog » Olejowanie – prosty sposób na włosy marzeń
Olejowanie – prosty sposób na włosy marzeń
01.04.2020 14:44

Olejowanie – prosty sposób na włosy marzeń

Olejowanie włosów to łatwy sposób na nawilżone i lśniące pasma! Dla wielu kobiet wciąż jednak brzmi jak czarna magia. W jaki sposób i jakimi olejami najlepiej wykonywać ten dobroczynny rytuał? Postaramy się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości!

Zabieg olejowania włosów nie jest tworem XXI wieku. Od stuleci, znany jest wśród kobiet starożytnego Egiptu oraz krajów hinduskich, których kosmyki do dziś uważane są za najpiękniejsze. Olejowanie polecane jest w szczególności posiadaczkom zniszczonych, suchych i łamliwych włosów.

Czym jest porowatość włosów?

Umieszczając włos pod mikroskopem, zauważysz, że nie jest on gładką taflą, a składa się z łusek nałożonych na siebie (można to wizualnie porównać do szyszki świerku). Ich ułożenie natomiast klasyfikuje włosy właśnie pod względem porowatości.

Wyróżniamy włosy:

– niskoporowate – o łuskach przylegających ściśle do siebie

– średnioporowate – o łuskach nieznacznie rozchylonych

– wysokoporowate – o łuskach znacznie rozchylonych.

Każda z porowatości posiada cechy szczególne, które możesz z łatwością zaobserwować na swoich włosach w ciągu dnia. Włosy niskoporowate są zdrowe i lśniące. Wykazują również odporność na stylizację oraz wysychają przez długi czas. Włosy średnioporowate charakteryzują się skłonnością do puszenia, a także są wrażliwe na wilgotne powietrze. Z łatwością poddają się też stylizacji. Włosy wysokoporowate są natomiast pozbawione blasku, sztywne, zniszczone i bardzo często kręcone. Z łatwością wysychają i chłoną produkty na nie nakładane. Znając porowatość swoich włosów z łatwością możesz dobrać dedykowany dla nich olej.

Sprawdź, jak dbać o włosy, dostosowując pielęgnację do ich porowatości – https://www.biotynox.pl/porady/porowatosc-wlosow-a-dobor-pielegnacji/

Jaki olej dobrać więc do olejowania swoich włosów?

Rozchylenie łusek włosa determinuje dobór oleju pod względem wielkości cząstek z jakich jest zbudowany.

Włosy niskoporowate najlepiej skorzystają na olejach o niewielkich cząsteczkach, zbudowanych głównie z kwasów nasyconych. Należą do nich: olej kokosowy, palmowy a także babassu.

Włosy średnioporowate zaprzyjaźnią się z olejami, która posiadają w dużej mierze kwasy jednonasycone o większych cząsteczkach. Można wśród nich wyróżnić: oliwę z oliwek, olej z awokado, z pestek moreli, arganowy, rzepakowy, sezamowy, arachidowy, ryżowy i macadamia.

Włosy wysokoporowate natomiast będą chłonęły oleje zbudowane w większości z kwasów wielonasyconych omega-3 i omega-6, o dużych cząsteczkach, czyli: olej lniany, z wiesiołka, pestek malin, winogron, konopny, a także z pestek dyni.

Jeśli udało ci się dokonać wyboru odpowiedniego dla siebie oleju, możesz przejść do istoty samego zabiegu olejowania.

Olejowanie włosów w domu – na mokro 

Olejowanie włosów możesz przeprowadzić na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest olejowanie na mokro, które jest niczym innym jak olejowaniem na wodę. Mokre włosy lepiej wchłaniają olej i dobroczynne substancje. Dzięki temu efekty olejowania są widoczne bardzo szybko, a włosy zostają praktycznie natychmiast dogłębnie odżywione i nawilżone. Pamiętaj, by olejowanie włosów na mokro wykonywać na czystych włosach! Przed zabiegiem pozbądź się pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych! 

Zmyj pozostałości kosmetyków do stylizacji przy użyciu szamponu oczyszczającego. Osusz włosy ręcznikiem, nałóż na nie wybrany olej i odczekaj 30-60 minut. Po upływie zalecanego czasu, ponownie umyj włosy pielęgnacyjnym szamponem, nałóż odżywkę, spłucz i podziwiaj efekty

Olejowanie włosów w domu – na sucho

Zabieg ten jest zdecydowanie szybszy i mniej „problematyczny”. Na suche włosy nałóż olej, odczekaj 30-60 minut i umyj włosy. Efekt? Poprawienie blasku, gładkości i spreżystości twoich kosmyków. Włosy szybciej rosną, mniej wypadają. Co ważne, olejowanie wspiera także walkę z uciążliwym łupieżem. Olejowanie włosów na sucho jest zdecydowanie metodą najprostszą – mamy kontrolę nad tym, ile oleju nakładamy i z fryzury nic nie ścieka. Jeśli dopiero zaczynasz z olejowaniem – przetestuj właśnie tę metodę! 

Olejowanie włosów w domu – na podkład

Ten sposób można wykorzystać zarówno na mokrych i na suchych włosach. Nałóż na nie ulubioną odżywkę, maskę czy żel aloesowy, a następnie zaaplikuj wcześniej dobrany do swoich kosmyków olej. Następnie odczekaj 30-60 minut i umyj włosy szamponem. Podkład do takiego sposobu olejowania włosów w domu możesz wykonać samodzielnie. Potrzebne składniki znajdziesz w kuchni – wykorzystaj do tego żel z siemienia lnianego bądź wodę z dodatkiem miodu i cukru. Takie naturalne składniki dodatkowo odżywią i nawilżą twoje kosmyki. 

Wszystkie trzy metody przyniosą zadowalające rezultaty. Jeśli dysponujesz większą ilością czasu – poświęć go sobie stosując pierwszą lub drugą metodę, łącząc ją z nałożeniem ulubionej maseczki na twarz i chwilą relaksu. Jeśli natomiast żyjesz w ciągłym biegu, ale wciąż chcesz zadbać o swoje kosmyki, zastosuj olejowanie na sucho podczas wykonywania wieczornych obowiązków. Warto, żebyś powtarzała zabieg przynajmniej raz w tygodniu. Regularność to klucz!

Olejowanie włosów farbowanych

Wielbicielki olejowania włosów wcale nie muszą rezygnować z ich farbowania. Koloryzacja może nieco osłabić kosmyki, dlatego regularne pielęgnowanie ich olejem jest jak najbardziej wskazane. Trzeba jednak pamiętać, aby dobrać do tego odpowiedni produkt. Na przykład olejek rycynowy sprawdzi się dla brunetek, jednak, jeśli farbujesz włosy na blond może on przyciemnić Twoje kosmyki. Brunetki powinny za to unikać oleju kokosowego czy palmowego, który może powodować szybsze płowienie koloru. Pamiętaj także, że olejowanie włosów tuż po farbowaniu nie jest najlepszym pomysłem. Staraj się odczekać kilka dni, a nawet tydzień zanim przeprowadzisz zabieg olejowania. Pozwoli to utrwalić się farbie, dzięki czemu produkt nie „wypchnie” jej z włosa. Jeśli jesteś posiadaczką włosów farbowanych postaw raczej na oleje o dużych cząsteczkach, takie jak oliwa z oliwek, które uszczelnią strukturę włosa, oraz te przeznaczone dla włosów wysokoporowatych. Takie produkty zapewnią dodatkową ochronę i zatrzymają kolor wewnątrz.

Olejowanie włosów – różne metody, te same korzyści 

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, możesz być przekonana, że olejowanie włosów przynosi wiele dobrego! Korzyści z olejowania to między innymi:

  • wzmocnienie i odżywienie włosów,
  • wygładzenie struktury pasm,
  • przywrócenie blasku,
  • walka z łupieżem i zapobieganie wypadaniu włosów,
  • ochrona końcówek przed rozdwajaniem,
  • ułatwienie sobie rozczesywania kosmyków,
  • ochrona przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych.

Sam zabieg olejowania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów…

…jeśli nie zadbasz o odpowiednią dietę i dostarczanie wszystkich składników odżywczych do organizmu. Wzbogać swoje posiłki o większą ilość owoców i warzyw, a suplementację o produkt zawierający moc biotyny. Nie zapominaj też, że piękne włosy, to te, które są nawilżone i zadbane!

Polecane porady

20.01.2021 14:00

Szybkie triki pielęgnacyjne dla zabieganych

Panuje powszechna opinia, że pielęgnacja skóry głowy i włosów musi być bardzo czasochłonna. Nic bardziej mylnego. Nasze codzienne rytuały mogą zabierać niewiele czasu, a zarazem być skuteczne. Poznaj ekspresowe sposoby na poprawienie kondycji włosów. Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko dobrze dobrane kosmetyki, ale także bogata w witaminy dieta, właściwe czesanie, czy prawidłowe używanie ręcznika przy suszeniu. W […]
26.11.2020 10:15

Siemię lniane w domowej pielęgnacji włosów

Siemię lniane to produkt, który warto mieć w kuchni nie tylko ze względu na jego właściwości zdrowotne. Jest to także świetna baza dla przygotowania domowych kosmetyków do włosów, które zachwycają swoją prostotą i wielozadaniowością. Poznaj zalety i sposoby wykorzystania siemienia lnianego w naturalnej pielęgnacji.  Domowe specyfiki z wykorzystaniem siemienia lnianego to wyjątkowo tania i prosta metoda […]
13.01.2021 14:03

Trendy w pielęgnacji włosów 2021

Nowy rok do okazja do skupienia się na sobie, poświęcenia większej uwagi pielęgnacji i poeksperymentowania ze stylizacją. Jakie fryzury, zabiegi i kosmetyki dla włosów zyskują coraz większa popularność i będą hitem w nadchodzącym czasie, a z których coraz częściej będziemy rezygnować? Poznaj najnowsze trendy i znajdź wśród nich coś dla siebie! Z każdym rokiem wiemy […]
16.06.2020 15:05

Zakręć włosy, bez użycia ciepła

Marzysz o okalających twarz falach, swobodnie opadających na ramiona, przyciągających wzrok innych kobiet o prostych kosmykach, ale nie chcesz niszczyć włosów dodatkowym działaniem gorącego powietrza? Nie musisz rezygnować ze skrętu. Przygotowaliśmy dziś kilka metod na uzyskanie filuternych loków, bez użycia lokówki!  Wystawianie włosów na działanie wysokiej temperatury, stopniowo niszczy twoje włosy, powodując suchość i łamliwość. W tej sytuacji, użycie […]
18.02.2021 12:33

Alkohol w pielęgnacji włosów – czy naprawdę jest szkodliwy?

Alkohol znajduje się większości kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Często widząc go w składzie, odstawiamy z powrotem produkt na półkę. Jednak w zależności od sytuacji nie wszystkie rodzaje alkoholu będą szkodziły naszym kosmykom. Poniżej przedstawiamy jego dobre i złe oblicze jako składnika kosmetyków do codziennej pielęgnacji włosów. Kupując kosmetyki chcemy, żeby były one jak najbardziej naturalne […]
29.10.2020 13:43

Postaw na naturalną pielęgnację włosów

Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach cieszą się rosnącą popularnością. Są coraz częściej wybierane przez kobiety, które świadome zasad zdrowego trybu życia chcą wdrażać je także do codziennych, domowych zabiegów. Jakie korzyści może przynieść Ci naturalna pielęgnacja? Poznaj jej zalety i dowiedz się, jak zacząć ją stosować. Zwolenniczki zielonej pielęgnacji cenią sobie delikatne, bogate w składniki […]