Mycie włosów bez szamponu – czy to możliwe?

Metoda „no poo”, czyli mycie włosów bez użycia szamponu lub innych detergentów zyskuje coraz więcej zwolenników. Zastosowanie naturalnych produktów, które delikatnie myją i odświeżają skórę głowy może okazać się strzałem w dziesiątkę dla niektórych rodzajów włosów. Przedstawiamy przepisy na pielęgnację bez użycia kosmetyków, a nawet wody.

Każdej z nas zdarzyło się zapomnieć o kupnie nowej butelki kosmetyku lub zwyczajnie zaspać do pracy czy szkoły, budząc się z niezbyt świeżą fryzurą. W takich momentach warto znać produkty, które sprawdzą się zamiast szamponu. Metoda „no poo” zdecydowanie jest bardzo eko, a naturalne produkty nie zawierają SLS, parabenów i innych składników, które mogą negatywnie wpływać na nasze włosy. Należy jednak pamiętać, że pomimo iż naturalne składniki są dobre nie warto całkowicie rezygnować z gotowych szamponów i odżywek w codziennej pielęgnacji. Najlepiej stosować te metody naprzemiennie.

Mąka żytnia

To najpopularniejszy składnik stosowany w tej metodzie. Zawiera dużo saponiny, dzięki czemu będzie się delikatnie pienić i oczyszczać skórę głowy. Ze względu na właściwości absorpcyjne niweluje wydzielane sebum, więc sprawdzi się idealnie do włosów normalnych, ale także przetłuszczających się. Wystarczy wymieszać 4 łyżki mąki z około ½ szklanki wody i nałożyć na mokrą skórę głowy, wykonując dokładny masaż, tak jak w przypadku zwykłego szamponu. Następnie spłukać dokładnie włosy letnią wodą, aby nie zostały na nich żadne pozostałości po mieszance.  Jeśli lubisz, gdy Twoje włosy pięknie pachną, możesz dodać do mieszanki kroplę ulubionego olejku eterycznego.

mycie włosów bez szamponu

Mydło

Mówiąc o metodzie no poo nie można zapomnieć o myciu włosów mydłem. w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów tego produktu – ziołowe, na bazie olejów, siarkowe czy klasyczne szare mydło. Mają one swoje wady i zalety. Te olejowe sprawdzą się do skóry z łupieżem, a pozostałe do tej ze skłonnościami do przetłuszczania. Mydła sprawdzą się w wielu przypadkach – są w końcu bardzo naturalnym sposobem na mycie. Należy jednak pamiętać, że aby nie pogorszyć stanu swoich włosów, nie powinno się używać ich codziennie. 

Soda oczyszczona

Można ją wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wymieszanie dwóch łyżek sody w ½ szklanki wody i gotową papkę nałożyć na zwilżoną skórę głowy wykonując masaż. Następnie zostawić produkt na 3 minuty, po czym spłukać letnią wodą. Taki zabieg ma właściwości oczyszczające i złuszczające, dlatego będzie idealny dla osób zmagających się z delikatnym łupieżem. Warto jednak zastosować po nim płukankę do włosów z sokiem z cytryny bądź octem jabłkowym w celu zmiękczenia i wygładzenia kosmyków.

Drugim sposobem, odpowiadającym na pytanie „jak odświeżyć włosy?” jest zastosowanie czystej sody na suchą skórę głowy delikatnie wmasowując ją kolistymi ruchami. Następnie należy dokładnie wyczesać włosy, aby pozbyć się nadmiaru produktu. Działa jak suchy szampon i wydłuża świeżość włosów nawet o kilka dni.

Glinka

To składnik, który będzie odpowiedni dla osób z przetłuszczającymi się włosami. Glinka oprócz tego, że ma działanie absorpcyjne i regulujące pracę gruczołów łojowych, działa także antyseptycznie, dzięki czemu łagodzi wszelkie podrażnienia. Dobrze jest dobrać jej odcień do kolorów włosów, bo może je delikatnie zafarbować. Wystarczy wymieszać po jednej łyżce wybranej glinki, soku z cytryny i letniej wody. Mieszankę stosować, tak jak zwykły szampon, na mokrą skórę głowy, a następnie zmyć letnią wodą. I gotowe – włosy są piękne i odświeżone.

Skutki

Mycie włosów bez szamponu czy samą wodą może okazać się mimo wszystko sporym wyzwaniem, Czasami trudno jest zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Warto zatem wziąć pod uwagę możliwe negatywne skutki płynące z tej mniej tradycyjnej formy. Jakich problemów możemy się spodziewać?

  • Wrażenie nieświeżości kosmyków 
  • Szorstkość włosów
  • Pojawienie się podrażnień, łupieżu lub nadmiernego przetłuszczania
  • Trudności w rozczesywaniu.

Przy stosowaniu metody no poo należy, jak zawsze pamiętać o rozsądku i o obserwacji, jak kosmyki oraz skóra głowy reagują na stosowane produkty. 

Wróć do listy porad