Mocznik w pielęgnacji skóry głowy i włosów

Temat doboru odpowiedniej pielęgnacji do typu włosów i skóry głowy jest bardzo istotny i był już niejednokrotnie przez nas poruszany. Niezależnie od tego, czy Twoje włosy są wysoko, średnio czy niskoporowate, a może przetłuszczają się, są przesuszone lub normalne, należy je odpowiednio nawilżać. Składnikiem, który można zastosować właśnie w tym celu jest mocznik. Poznaj jego dobroczynne właściwości.

Właściwości mocznika

Mocznik jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków przede wszystkim do pielęgnacji skóry, jednak sprawdzi się także jako produkt do włosów. W składzie można znaleźć go najczęściej pod nazwą Urea. Ma on właściwości higroskopijne, czyli wiążące cząsteczki wody, dzięki czemu doskonale nawilża. Dodatkowo zmniejsza stany zapalne, dobrze wpływa na skórę wrażliwą i działa zmiękczająco, co mocno ułatwia wchłanianie się innych składników odżywczych. Na rynku występuje on w różnych stężeniach. Każde z nich ma nieco inne zastosowanie, które trzeba wziąć pod uwagę w dopasowywaniu odpowiedniego produktu do potrzeb swoich włosów i skóry głowy.

Efekty stosowania mocznika

Mocznik w stężeniu poniżej 10% jest silnie nawilżający. Sprawdzi się przy każdym rodzaju kosmyków jako typowy humektant, czyli produkt, który wiąże wodę we włosie. Dziesięcioprocentowy działa również antybakteryjnie, dzięki czemu będzie odpowiedni dla przetłuszczającej się skóry głowy, gdyż dodatkowo będzie wspomagał regulację gruczołów łojowych. Mocznik o stężeniu powyżej 10% będzie działał złuszczająco, co czyni go odpowiednim produktem w walce z suchą skórą głowy i łupieżem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy stosować ureę. Sprawdzi się on przy wielu typach włosów nadając im blask i sprawiając, że będą one gładsze i lśniące. Kosmyki po jego użyciu będą wypielęgnowane i bardziej elastyczne. Mocznik jest humektantem, dlatego należy pamiętać o równoważeniu jego działania np. maską z emolientami.

Efekty stosowania mocznika

Jak stosować?

Na pewno kojarzysz kremy do rąk z mocznikiem. Produkt ten ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Na rynku dostępna jest cała gama produktów bogatych w mocznik, jednak łatwo go dostać w sklepach w postaci półproduktu. Najczęściej występuje on w postaci bezzapachowych, bezbarwnych lub białych kryształków. Można go dodawać do szamponów, odżywek i masek. Robiąc własne mieszanki należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stężenia. Jednym z zastosowań jest przygotowanie płukanki do włosów na jego bazie. W tym przypadku wmieszaj 5 ml mocznika na każde 100 mililitrów wody. Otrzymasz roztwór o 5-procentowym stężeniu, który nawilży Twoje włosy, dzięki czemu będą także gładkie i lśniące. Jeśli masz produkt w postaci granulek, możesz rozbić je uprzednio w moździerzu, aby powstał łatwiejszy do rozpuszczenia mocznik w proszku.  Innym, mniej konwencjonalnym sposobem jest zrobienie peelingu. Dobry peeling nie musi wcale zawierać drobinek. Mieszając 10 mililitrów urei z 40 mililitrami wody powstanie roztwór o stężeniu 20%, który oczyści skórę głowy z martwego naskórka. Pamiętaj jednak, aby użyć wody przefiltrowanej lub destylowanej. Oczywiście do obu typów produktów możesz dodać ulubione składniki, na przykład ocet jabłkowy do płukanki, czy kilka kropel olejku eterycznego do peelingu. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z częstotliwością zabiegów z wykorzystaniem mocznika – wystarczy, że zastosujesz go raz w tygodniu, aby Twoje włosy oraz skóra głowy były nawilżone, piękne i zdrowe!

Wróć do listy porad