Keratyna do włosów

Gładkie i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Jednak w jaki sposób uzyskać taki efekt na dłuższą metę? Spieszymy z odpowiedzią! Najlepszym rozwiązaniem jest keratyna, czyli podstawowy budulec włosa. Dowiedz się, jak wykorzystać ją w codziennej pielęgnacji.

Czym jest keratyna i jak działa na włosy?

Keratyna to białko, które jest podstawowym budulcem włosów, ale także paznokci i skóry. Znajduje się przede wszystkim w korze włosa, gdzie jest odpowiedzialna za elastyczność i sprężystość, a także w zewnętrznej osłonce, nadając pasmom blask i gładkość. Im mniej keratyny w kosmykach, tym bardziej rozchylone są ich łuski, co sprawia, że stają się one szorstkie, łamliwe i brzydkie.

Jak stosować keratynę?

Keratynę można stosować zarówno w domu, jak i korzystając z profesjonalnych zabiegów fryzjerskich. W sklepach również znajdziesz produkty z keratyną, są to przede wszystkim: szampony, odżywki tradycyjne i te w sprayu, olejki i maski. To właśnie od nich warto zacząć swoją przygodę z tym składnikiem. Jeśli jednak wolisz tworzyć własne mieszanki, aby mieć kontrolę nad stężeniem, możesz kupić keratynę w płynie, zwaną inaczej hydrolizowaną. Hydrolizat to roztwór, który dużo lepiej wnika w strukturę włosów. Kilka kropli tego produktu możesz dodać do ulubionych odżywek, olejków czy masek. Jednak te ostatnie z łatwością możesz przyrządzić w domu ze składników, które znajdziesz w swojej kuchni. Do przygotowania maski będziesz potrzebować:

  • 1 małego banana,
  • 3 łyżeczki oleju kokosowego,
  • Kilka kropli keratyny hydrolizowanej,
  • Kilka kropli ulubionego olejku eterycznego (opcjonalnie).

Banana rozgnieć widelcem na jednolitą papkę, następnie dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Następnie nałóż mieszankę na całą długość włosów i owiń je folią spożywczą na około 15 minut. Na folię nałóż ręcznik. To sprawi, że maska wniknie w łuski. Po wyznaczonym czasie dokładnie wypłucz kosmyki. Taka maska z keratyną nie dość, że nawilży pasma, to dodatkowo sprawi, że będą one bardziej błyszczące, gładkie i elastyczne.

Keratyna do włosów

Przyczyny niedoboru keratyny

Do najczęstszych przyczyn niedoboru keratyny należą:

  • Częsta stylizacja na gorąco,
  • Niewłaściwa pielęgnacja,
  • Częste i nieprawidłowe farbowanie włosów,
  • Używanie zbyt mocnych kosmetyków,
  • Długotrwała ekspozycja włosów na działanie promieniowania słonecznego.

Efekty niedoboru keratyny

Skutki niedoboru keratyny mogą być widoczne na starszych włosach, gdzie objawiają się ich łamliwością, wypadaniem i brakiem połysku, ale także na kosmykach dopiero wyrastających. W ich przepadku niedobór keratyny powoduje osłabienie, a co za tym idzie większą podatność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Efekty zastosowania keratyny na włosy

Do najważniejszych efektów stosowania keratyny na włosy możemy zaliczyć:

  • Wzmocnienie włosa,
  • Odbudowa struktury włosa,
  • Wygładzenie łusek,
  • Nawilżenie,
  • Obniżona tendencja do elektryzowania i puszenia się kosmyków,
  • Poprawa elastyczności.

Keratynowe prostowanie włosów

Wyprostowanie jest w pewnym sensie efektem ubocznym przeprowadzenia keratynowego zabiegu pielęgnacyjnego. Zabieg ten inaczej nazywany jest prostowaniem brazylijskim i przeznaczony jest w szczególności dla posiadaczek kosmyków puszących się. Jego efekty będą lepiej widoczne na włosach niskoporowatych niż na średnio czy wysokoporowatych. Te o niskich porowatości to takie, które są najczęściej proste i tylko na końcach bywają niesforne, a przy nawet odrobinie wilgoci szybko tracą ładny, gładki wygląd. Zabieg keratynowego prostowania dostępny jest w wielu salonach fryzjerskich, lecz ze względu na to, że nie używa się w nim silnych środków chemicznych, można wykonać go także w domu. Proces rozpoczyna się dokładnym umyciem włosów oczyszczającym szamponem, a następnie nałożeniu na kosmyki produktu z keratyną i „wprasowanie” go w nie prostownicą. Pod wpływem wysokiej temperatury łuski rozchylają się, dzięki czemu preparat wnika głęboko w ich strukturę. Następnie łuski są domykane, a keratynę pozostawia się na około pół godziny. Na sam koniec pasma są dokładnie suszone. Efekt wyprostowania utrzymuje się około 2-3 miesiące w zależności od rodzaju włosów. Po takim zabiegu należy stosować specjalne odzywki i szampony, które podtrzymują rezultat, abyś mogła cieszyć się pięknym wyglądem swoich kosmyków jak najdłużej. Najczęściej są to delikatne kosmetyki, bez mocnych detergentów i alkoholu, które nie wypłukują tak szybko keratyny.

Preparaty stosowane w tym zabiegu zawierają nie tylko keratynę, ale także witaminy, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe. Dzięki temu włosom dostarczane są niezbędne składniki odżywcze, a także są one zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Keratyna na włosy – dla kogo?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę keratyna jest dobra dla wszystkich. Jeśli Twoje włosy są niesforne i puszą się wystarczy, że raz na kilka miesięcy poddasz się zabiegowi prostowania keratynowego. Jednak jeśli Twoje kosmyki są bardzo zniszczone, postaw raczej na stosowanie keratyny w codziennej pielęgnacji.

Wróć do listy porad