Biotynox » Porady » Jakie są objawy braku biotyny?
Jakie są objawy braku biotyny?
18.11.2022 11:56

Jakie są objawy braku biotyny?

Czy zauważyłaś ostatnio, że jest coś nie tak z Twoimi włosami? A może Twoje paznokcie stały się bardzo łamliwe i osłabione? Jeśli w dodatku czujesz spadek energii i po prostu gorzej się czujesz – może to oznaczać, że w Twoim organizmie brakuje biotyny.

Biotyna – czym jest i dlaczego jest tak istotna?

Biotyna to inaczej witamina B7, nazywana także witaminą H, która należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. To związek organiczny, obecny w tkankach zwierzęcych, a także roślinnych. Dlaczego prawidłowa ilość biotyny jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Biotyna to koenzym wielu złożonych procesów. Jeżeli w otoczeniu konkretnych enzymów jej nie będzie, to nie będą one w stanie prawidłowo katalizować reakcji. 

Rozpoznaj objawy niedoboru biotyny w organizmie!

Jeśli w Twoim organizmie brakuje witaminy H, to objawy tego niedoboru mogą objawiać się bardzo różnie. Warto przede wszystkim obserwować swoją skórę, włosy oraz paznokcie. Alarmującym sygnałem jest przedwczesne siwienie i wypadanie włosów. Stany zapalne widoczne na skórze również powinny nas zaniepokoić i skłonić do podjęcia decyzji o suplementacji biotyny lub przyjmowaniu jej w formie leku. 

Niedobór biotyny w organizmie objawia się również poprzez:

 • brak koncentracji,
 • rozdrażnienie,
 • ból mięśni,
 • wymioty, biegunki oraz nudności,
 • wypadanie rzęs bądź brwi,
 • wysoką łamliwość paznokci,
 • gorsze samopoczucie i zmiany nastroju,
 • ciągłe poczucie senności i zmęczenia,
 • zapalenie spojówek. 

W wyniku braku biotyny możemy również doświadczyć podwyższenia się poziomu cholesterolu we krwi. 

Przyjmowanie biotyny – jakie zaobserwujesz efekty?

U osób, które przyjmują biotynę w postaci leków bądź suplementów, już po kilku miesiącach regularnego przyjmowania tej witaminy obserwuje się satysfakcjonujące efekty, takie jak:

 • wzmocnienie mięśni i stawów,
 • odzyskanie energii do działania i dobrego samopoczucia,
 • mniej przetłuszczające się i mniej wypadające włosy,
 • spowolnienie procesu siwienia,
 • wzmocnienie paznokci,
 • przyspieszenie procesu gojenia się ran,
 • poprawa procesu przemiany materii, który zapobiega tyciu.

Dostarczanie sobie odpowiedniej dawki biotyny powoduje zniknięcie stanów zapalnych skóry oraz różnych wyprysków. Nasza skóra zaczyna wyglądać zdrowo i wyrównuje się jej koloryt. 

Gdzie znajdziesz biotynę?

Jeśli chcemy dbać o prawidłowy poziom biotyny w organizmie, powinniśmy przede wszystkim wzbogacić swoją dietę o produkty, które ją zawierają. Jeśli chodzi o produkty pochodzenia zwierzęcego, to witaminę H znajdziemy w wątrobie oraz żółtkach jaj. 

Sporą ilość biotyny mają także różnego rodzaju mąki: sojowa, ryżowa czy pełnoziarnista. Biotynę zawierają także orzechy ziemne, włoskie oraz migdały. Jeśli chodzi o warzywa, to w tym zakresie poleca się przede wszystkim szpinak, marchewkę i pomidory. 

Biotyna w formie suplementu lub leku – jak ją prawidłowo przyjmować?

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonych witamin o dostosowanej dawce. Średnie dzienne zapotrzebowanie na biotynę określane jest na poziomie 100 µg. Specjaliści wskazują, że w ramach leczenia objawów niedoboru biotyny powinno się przyjmować witaminę B7 w ilości od 5 mg do 10 mg na dobę.

Przyjmuję biotynę. Na co powinnam zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydowałaś się przyjmować biotynę, na przykład w formie leku, to powinnaś wiedzieć o kilku wskazówkach, czego nie robić, by lek bądź suplement prawidłowo się wchłaniał i przyniósł oczekiwane efekty zdrowotne. Pamiętaj przede wszystkim, by przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek produktu, przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. To z niej dowiesz się nie tylko o tym, jak dawkować lek lub suplement, ale i na co należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o przeciwwskazania lub czynniki zmniejszające efektywność przyjmowanej substancji. 

Bardzo rzadko dochodzi do przekroczenia odpowiedniego poziomu witaminy H, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli będziemy przyjmować za dużo biotyny, możemy doświadczyć bólów brzucha, nudności, biegunki i wymiotów. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy nie przekroczyliśmy normowanej dawki i powrócić do prawidłowej suplementacji lub terapii. 

Polecane porady

13.01.2021 14:03

Trendy w pielęgnacji włosów 2021

Nowy rok do okazja do skupienia się na sobie, poświęcenia większej uwagi pielęgnacji i poeksperymentowania ze stylizacją. Jakie fryzury, zabiegi i kosmetyki dla włosów zyskują coraz większa popularność i będą hitem w nadchodzącym czasie, a z których coraz częściej będziemy rezygnować? Poznaj najnowsze trendy i znajdź wśród nich coś dla siebie! Z każdym rokiem wiemy […]
24.11.2020 09:49

Mycie włosów – czy robisz to prawidłowo?

Mycie włosów to pierwszy i podstawowy etap pielęgnacji. Mało kto jednak to zdaje sobie sprawę, że także najważniejszy. To właśnie dokładne oczyszczenie włosów i skóry głowy ze wszelkich zanieczyszczeń, toksyn oraz pozostałości kosmetyków do stylizacji jest podstawą do dalszej pielęgnacji. Jak więc robić to prawidłowo? Włosy myjemy zazwyczaj bardzo często, a nawet codziennie, myśląc, że […]
14.05.2020 15:55

Dobierz fryzurę do swojego kształtu twarzy

Każdego dnia konturujesz swoją twarz za pomocą bronzera, różu czy rozświetlacza. Czy kiedykolwiek pomyślałaś o podkreśleniu jej rysów za pomocą doboru odpowiedniej fryzury do jej kształtu? Zmiana fryzury to dla wielu kobiet synonim zmian, podkreślenia ważnych życiowych wydarzeń, czy też wzmożona chęć zmiany swojego wizerunku. Parę dni przed wizytą u zaufanego stylisty fryzur, przeglądasz zdjęcia […]
12.06.2020 12:53

Pozbądź się łupieżu w 5 prostych krokach

Jeśli od dłuższego czasu na swoich ramionach, plecach lub w okolicy kołnierzyka zauważasz małe białe płatki, może to świadczyć o obecności łupieżu. Przeczekanie, nie jest remedium na ten problem. Konieczne jest Twoje działanie i to w trybie natychmiastowym! Łupież to uporczywy i wstydliwy problem dla każdej osoby, która dba o swój wizerunek i nienaganną prezencję. […]
17.08.2020 12:12

Przywróć włosy do pełni życia po lecie!

Lato jest prawdopodobnie jedną z ulubionych pór roku większości kobiet. To chwila oddechu, odrobiny beztroski i czasu przeznaczonego na wypoczynek i naładowanie baterii. Jednak Słońce, wysoka temperatura, słona woda oraz chlor mogą spowodować niemałe spustoszenie w kondycji Twoich włosów. Wraz z nadejściem września wprowadź w życie plan naprawczy, który przywróci kosmyki ponownie do stabilnego stanu. […]
06.08.2020 13:58

Ryż – nie tylko do jedzenia

Mieszkanki Azji mogą pochwalić się długowiecznością, zdrowiem, ale przede wszystkim lśniącymi i odżywionymi włosami. Zasługą jest dobrze skomponowana dieta oparta na owocach morza, warzywach oraz dobrej jakości zbożu – w szczególności ryżu, ale także osobliwy plan pielęgnacji. Ryż jest podstawą wyżywienia ponad 1/3 części ludności na świecie, stosowany jako podstawa bądź dodatek do wielu dań. […]