Biotynox » Porady » Jakie są objawy braku biotyny?
Jakie są objawy braku biotyny?
18.11.2022 11:56

Jakie są objawy braku biotyny?

Czy zauważyłaś ostatnio, że jest coś nie tak z Twoimi włosami? A może Twoje paznokcie stały się bardzo łamliwe i osłabione? Jeśli w dodatku czujesz spadek energii i po prostu gorzej się czujesz – może to oznaczać, że w Twoim organizmie brakuje biotyny.

Biotyna – czym jest i dlaczego jest tak istotna?

Biotyna to inaczej witamina B7, nazywana także witaminą H, która należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. To związek organiczny, obecny w tkankach zwierzęcych, a także roślinnych. Dlaczego prawidłowa ilość biotyny jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Biotyna to koenzym wielu złożonych procesów. Jeżeli w otoczeniu konkretnych enzymów jej nie będzie, to nie będą one w stanie prawidłowo katalizować reakcji. 

Rozpoznaj objawy niedoboru biotyny w organizmie!

Jeśli w Twoim organizmie brakuje witaminy H, to objawy tego niedoboru mogą objawiać się bardzo różnie. Warto przede wszystkim obserwować swoją skórę, włosy oraz paznokcie. Alarmującym sygnałem jest przedwczesne siwienie i wypadanie włosów. Stany zapalne widoczne na skórze również powinny nas zaniepokoić i skłonić do podjęcia decyzji o suplementacji biotyny lub przyjmowaniu jej w formie leku. 

Niedobór biotyny w organizmie objawia się również poprzez:

  • brak koncentracji,
  • rozdrażnienie,
  • ból mięśni,
  • wymioty, biegunki oraz nudności,
  • wypadanie rzęs bądź brwi,
  • wysoką łamliwość paznokci,
  • gorsze samopoczucie i zmiany nastroju,
  • ciągłe poczucie senności i zmęczenia,
  • zapalenie spojówek. 

W wyniku braku biotyny możemy również doświadczyć podwyższenia się poziomu cholesterolu we krwi. 

Przyjmowanie biotyny – jakie zaobserwujesz efekty?

U osób, które przyjmują biotynę w postaci leków bądź suplementów, już po kilku miesiącach regularnego przyjmowania tej witaminy obserwuje się satysfakcjonujące efekty, takie jak:

  • wzmocnienie mięśni i stawów,
  • odzyskanie energii do działania i dobrego samopoczucia,
  • mniej przetłuszczające się i mniej wypadające włosy,
  • spowolnienie procesu siwienia,
  • wzmocnienie paznokci,
  • przyspieszenie procesu gojenia się ran,
  • poprawa procesu przemiany materii, który zapobiega tyciu.

Dostarczanie sobie odpowiedniej dawki biotyny powoduje zniknięcie stanów zapalnych skóry oraz różnych wyprysków. Nasza skóra zaczyna wyglądać zdrowo i wyrównuje się jej koloryt. 

Gdzie znajdziesz biotynę?

Jeśli chcemy dbać o prawidłowy poziom biotyny w organizmie, powinniśmy przede wszystkim wzbogacić swoją dietę o produkty, które ją zawierają. Jeśli chodzi o produkty pochodzenia zwierzęcego, to witaminę H znajdziemy w wątrobie oraz żółtkach jaj. 

Sporą ilość biotyny mają także różnego rodzaju mąki: sojowa, ryżowa czy pełnoziarnista. Biotynę zawierają także orzechy ziemne, włoskie oraz migdały. Jeśli chodzi o warzywa, to w tym zakresie poleca się przede wszystkim szpinak, marchewkę i pomidory. 

Biotyna w formie suplementu lub leku – jak ją prawidłowo przyjmować?

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonych witamin o dostosowanej dawce. Średnie dzienne zapotrzebowanie na biotynę określane jest na poziomie 100 µg. Specjaliści wskazują, że w ramach leczenia objawów niedoboru biotyny powinno się przyjmować witaminę B7 w ilości od 5 mg do 10 mg na dobę.

Przyjmuję biotynę. Na co powinnam zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydowałaś się przyjmować biotynę, na przykład w formie leku, to powinnaś wiedzieć o kilku wskazówkach, czego nie robić, by lek bądź suplement prawidłowo się wchłaniał i przyniósł oczekiwane efekty zdrowotne. Pamiętaj przede wszystkim, by przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek produktu, przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. To z niej dowiesz się nie tylko o tym, jak dawkować lek lub suplement, ale i na co należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o przeciwwskazania lub czynniki zmniejszające efektywność przyjmowanej substancji. 

Bardzo rzadko dochodzi do przekroczenia odpowiedniego poziomu witaminy H, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli będziemy przyjmować za dużo biotyny, możemy doświadczyć bólów brzucha, nudności, biegunki i wymiotów. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy nie przekroczyliśmy normowanej dawki i powrócić do prawidłowej suplementacji lub terapii. 

Polecane porady

02.02.2021 15:36

Drożdże w pielęgnacji włosów

Sposobów na poprawę kondycji włosów jest bardzo wiele. Jednak najbardziej lubiane są rozwiązania naturalne, łatwo dostępne i tanie. Ten produkt kojarzy nam się bardziej z wypiekami, ale może być wykorzystany również w pielęgnacji włosów. Mowa oczywiście o drożdżach. Przedstawiamy sposoby ich zastosowania, a także korzyści, które z tego płyną. Drożdże są źródłem wysoko przyswajalnego przez […]
20.01.2021 14:00

Szybkie triki pielęgnacyjne dla zabieganych

Panuje powszechna opinia, że pielęgnacja skóry głowy i włosów musi być bardzo czasochłonna. Nic bardziej mylnego. Nasze codzienne rytuały mogą zabierać niewiele czasu, a zarazem być skuteczne. Poznaj ekspresowe sposoby na poprawienie kondycji włosów. Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko dobrze dobrane kosmetyki, ale także bogata w witaminy dieta, właściwe czesanie, czy prawidłowe używanie ręcznika przy suszeniu. W […]
21.10.2020 10:57

Na ratunek suchym końcówkom!

Zniszczone końcówki, które wydają się wymagać natychmiastowego cięcia, to problem, który z pewnością nie jest Ci obcy. Co zrobić jednak, gdy nie chcesz rezygnować z obecnej długości lub planujesz zapuszczanie włosów? Poznaj ekspresowe sposoby na uratowanie suchych końcówek i uniknięcie wizyty u fryzjera. Przesuszone końcówki są matowe, puszą się i plączą. Często zapomniane, odbijają się […]
09.04.2020 15:05

Przez żołądek do… pięknych włosów!

Długie godziny spędzone na fryzjerskim fotelu, najdroższe kosmetyki do pielęgnacji. Wkładasz całe serce w każdy zabieg jaki wykonujesz na swoich włosach, a one wciąż nie wyglądają zdrowo? Problemem może być dieta! Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, czyli takiej, w której wszystkie składniki odżywcze są rozplanowane w odpowiednich proporcjach. Do najważniejszych elementów zbilansowanej […]
06.04.2020 09:42

Powiedz stop wypadającym włosom

Codziennie tracisz około 50 do 100 włosów. W okresie jesiennym jednak problem ten może się nasilać. Czy wiesz jakie są przyczyny nadmiernego wypadania i w jaki sposób sobie z nim radzić? Dlaczego wypadają włosy? Zmiana temperatury otoczenia, noszenie czapki czy zaniedbanie pielęgnacji w okresie zimowym, mogą w znacznym stopniu przyczyniać się do wzmożonego wypadania włosów […]
18.01.2021 11:38

Budulec włosów, czyli proteiny – poznaj ich rodzaje

Pomimo stosowania różnorodnych produktów do pielęgnacji włosów zapewnianych nam przez rynek zdarza się, że nie jesteśmy do końca zadowolone z efektów. Najczęściej jest to spowodowane brakiem w produktach odpowiednich składników, takich jak proteiny. Poznaj ich rodzaje i pozytywny wpływ na kondycję włosów. Podstawowym budulcem włosa są białka zwane proteinami. To one odpowiadają za prawidłowy wzrost […]