Biotynox » Blog » Jak wybrać kształt paznokci?
Jak wybrać kształt paznokci?
31.05.2022 13:03

Jak wybrać kształt paznokci?

Dłoń to wizytówka każdej kobiety. Każda z nas lubi mieć ładne, zadbane paznokcie. Podstawą manicure jest osiągnięcie równego kształtu wszystkich paznokci. Choć i w świecie manicure moda szybko przemija, to niektóre trendy utrzymują się na długo. Tak jest i z kształtem paznokci. Kwadrat czy owal? Migdałki czy paznokcie szpiczaste? Jak sprawdzić, co będzie najlepiej pasowało do naszych dłoni?

Rodzaje paznokci

Wyróżniamy wiele różnych kształtów paznokci. Ich nazwy są uzależnione od tego, w jaki sposób są zakończone. 

Spotkamy się z nazwami takimi, jak:

 • paznokcie szpiczaste,
 • migdały,
 • paznokcie owalne,
 • paznokcie kwadratowe,
 • zaokrąglone kwadraty,
 • baleriny,
 • paznokcie – trumienki.

W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym kształtom paznokci, które możesz zagwarantować swoim dłoniom sama bądź rękami każdej doświadczonej manikiurzystki. 

Który kształt będzie dla mnie odpowiedni?

Przyjrzyj się dokładnie swoim paznokciom. Dzięki analizie rozpoznasz, co najbardziej będzie pasowało do twoich dłoni.

 • osobom z krótkimi, szerokimi paznokciami poleca się piłowanie na kwadratowo, lekko zaokrąglając krawędzie;
 • posiadaczkom długiej płytki będą pasowały paznokcie zdecydowanie zaokrąglone, które jeszcze bardziej wysmuklą i wydłużą dłoń;
 • dla wąskich i długich paznokci odpowiednia jest także szpiczasta końcówka – to propozycja dla nieco odważniejszych kobiet, którym nie będzie przeszkadzało niestandardowe zakończenie . 

Warto zwrócić również uwagę na budowę i kształt palców.

 • jeśli twoje palce są długie i wąskie możesz zdecydować się na kwadratowy kształt paznokci;
 • krótkie palce będą idealnie się prezentowały ze spiczastymi paznokciami – w ten sposób optycznie wydłużymy dłoń;
 • palce szerokie polubią się z zaokrąglonymi końcówkami – w takim przypadku paznokcie wyglądają dobrze, gdy są krótkie.

Jak uzyskać odpowiedni kształt paznokcia?

Do stworzenia odpowiedniego kształtu paznokci musimy się odpowiednio przygotować. Podstawowymi narzędziami manicure są pilniki. Wyróżniamy:

 • pilniczki metalowe – o wysokiej trwałości. Dzięki możliwości dezynfekcji możemy korzystać z nich przez dobre kilka lat. Niestety – mogą powodować rozdwajanie się, dlatego poleca się je przede wszystkim do obróbki sztucznych paznokci.
 • pilniczki szklane – również bardzo trwałe i profesjonalne. Aby zachowywały swoje właściwości, wystarczy myć je w wodzie z mydłem. Przez lata nie tępią się, nie rozdwajają paznokci i gwarantują gładkie wykończenie na ich krawędziach. Są jednak kruche i mogą łatwo ulec zniszczeniu. Przez to, z czego są wykonane musimy nastawić się na wysoką cenę.
 • pilniczki kamienne – bardzo delikatne. Służą także do usuwania skórek z płytki paznokcia i nie powoduje ich rozdwajania.
 • pilniczki papierowe – najtańsze i najbardziej popularne. Są stosowane zarówno na paznokciach sztucznych, jak i naturalnych. Grubość ziaren pilnika dobieramy do rodzaju naszych paznokci. 

Bez względu na to, jaki rodzaj pilnika wybierzemy, kolejne kroki nie będą za bardzo się od siebie różniły. Ważne, by pamiętać o kilku zasadach:

 • paznokcie piłuj przed zmyciem lakieru (są wówczas twardsze) oraz na sucho;
 • staraj się je piłować tylko w jedną stronę, żeby uniknąć rozdwajania końcówek;
 • pielęgnację prowadź zgodnie ze schematem: piłowanie paznokci – namaczanie – oczyszczanie – skórki. 

Jak uzyskać pożądany kształt paznokcia?

Kwadratowe paznokcie są narażone na zadarcia, dlatego warto w takim przypadku zadbać o wzmocnienie płytki paznokcia. Taki kształt uzyskujemy poprzez piłowanie płytki, opierając rękę oraz pilnik o blat stołu. Warto pamiętać o tym, że środkową część paznokcia powinniśmy piłować delikatniej. 

Owal to jeden z najbardziej popularnych kształtów, który będzie pasował do praktycznie każdej dłoni. Podczas piłowania dbamy o zaokrąglenie boków płytki. 

Paznokcie zaokrąglone sprawdzą się u osób, które na co dzień wykonują dłońmi dużo czynności. Taki kształt się nie uszkadza, nawet u osób, które mają zmagają się z mało trwałą płytką paznokcia. Aby uzyskać taki efekt, należy tak pracować pilnikiem, aby dostosować budowę paznokcia do opuszku palca. Bez względu na to, czy dobierzesz kształt paznokci do swoich upodobań czy będziesz kierowała się wyglądem dłoni, pamiętaj, że takie piłowanie ma długotrwałe skutki – polecamy dobrze przygotować się do tego zabiegu, a najlepiej poprosić o profesjonalne wsparcie doświadczonej manikiurzystki.

Polecane porady

18.01.2021 11:38

Budulec włosów, czyli proteiny – poznaj ich rodzaje

Pomimo stosowania różnorodnych produktów do pielęgnacji włosów zapewnianych nam przez rynek zdarza się, że nie jesteśmy do końca zadowolone z efektów. Najczęściej jest to spowodowane brakiem w produktach odpowiednich składników, takich jak proteiny. Poznaj ich rodzaje i pozytywny wpływ na kondycję włosów. Podstawowym budulcem włosa są białka zwane proteinami. To one odpowiadają za prawidłowy wzrost […]
31.07.2020 10:48

Rozczesywanie włosów? Teraz pójdzie Ci gładko!

Dbasz o pielęgnację swoich włosów na każdym polu, a Twoje włosy wciąż z trudem się rozczesują? Mnogość dostępnych na rynku akcesoriów do rozczesywania może przyprawić o niemały zawrót głowy, a kluczowe jest to, by szczotkę dopasować do swoich preferencji i rodzaju włosów. Szczotki okrągłe, kwadratowe, podłużne i owalne. Z syntetycznym oraz naturalnym włosiem, drewniane, a […]
11.12.2020 12:50

Zapuszczasz włosy? Sprawdź, czego potrzebują

Długie włosy to atrybut kobiecości i marzenie wielu z nas. Prezentują się niezwykle efektownie i umożliwiają wykonanie wielu skomplikowanych upięć. Zapuszczanie włosów to przede wszystkim cierpliwość i konsekwentna pielęgnacja. Jakimi zasadami powinnaś się kierować, jeśli chcesz być posiadaczką imponujących, długich pasm? Włosom naturalnie przybywa około jeden centymetr miesięcznie. Ich zapuszczanie to jednak nie tylko oczekiwanie […]
02.02.2021 15:36

Drożdże w pielęgnacji włosów

Sposobów na poprawę kondycji włosów jest bardzo wiele. Jednak najbardziej lubiane są rozwiązania naturalne, łatwo dostępne i tanie. Ten produkt kojarzy nam się bardziej z wypiekami, ale może być wykorzystany również w pielęgnacji włosów. Mowa oczywiście o drożdżach. Przedstawiamy sposoby ich zastosowania, a także korzyści, które z tego płyną. Drożdże są źródłem wysoko przyswajalnego przez […]
09.04.2020 15:05

Przez żołądek do… pięknych włosów!

Długie godziny spędzone na fryzjerskim fotelu, najdroższe kosmetyki do pielęgnacji. Wkładasz całe serce w każdy zabieg jaki wykonujesz na swoich włosach, a one wciąż nie wyglądają zdrowo? Problemem może być dieta! Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, czyli takiej, w której wszystkie składniki odżywcze są rozplanowane w odpowiednich proporcjach. Do najważniejszych elementów zbilansowanej […]
11.01.2023 14:01

Jak stres wpływa na nasze włosy?

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, do jednej z nich zalicza się nadmierną ekspozycję na stres. Włosy są naturalną ozdobą każdego człowieka, dlatego, aby powstrzymać ich wypadanie, zasługują na szczególną troskę i uwagę.