Jak przyspieszyć porost włosów?

Wiele kobiet marzy o pięknych i długich włosach. Na popularności od lat nie tracą również krótkie, dopasowane do rysów twarzy cięcia. Niezależnie jednak od rodzaju fryzury, na jaki się zdecydujemy, szczególnie istotna dla jej wyglądu jest objętość. Jeśli myślisz, że nie masz na nią wpływu, a ilość włosów jest zależna wyłącznie od czynników genetycznych, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz zadbać o bujność swojej fryzury! Przedstawiamy Tobie najlepsze sposoby na przyspieszenie porostu włosów. 

Włos od podstaw

Na naszej głowie rośnie mniej więcej 100 000–150 000 włosów, a każdego dnia wypada ich od 50 do 150. Jest to proces całkowicie naturalny i nie należy się nim zbytnio przejmować, ponieważ w prawidłowo funkcjonującym organizmie każdy kosmyk od razu zastępowany jest nowym. Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile czasu rosną włosy. Jest to zależne od konkretnej osoby i jej indywidualnych cech, a nawet od cech charakterystycznych danego kosmyka. Faza anagenu, czyli wzrostu, trawa od 2 do 7 lat. Po tym czasie włos wchodzi w fazę katagenu, zwaną fazą przejściową i trwającą około jednego miesiąca, aby wejść w fazę telogenu. W tej ostatniej włos przygotowuje się do odczepienia od skóry głowy, co trwa około 3 miesięcy. 

Panuje powszechne przekonanie, że włosy rosną w ciągu miesiąca około 1 centymetra. Jeśli jednak odpowiednio o nie dbasz możesz sprawić, że będą rosły jeszcze szybciej! 

Co wpływa na porost włosów?

  • Styl życia

Twoja skóra jest w pewnym sensie odzwierciedleniem stylu życia. Jeśli jesteś zmęczona czy niewyspana, pod oczami pojawiają się cienie, gdy nie odżywiasz się prawidłowo, skóra robi się szara i odwodniona. Podobnie jest z włosami, choć tego sami na pierwszy rzut oka nie widzimy. Skutki braku snu, nieodpowiedniej diety czy stresu będą widoczne później niż na skórze, ale gdy już się pojawią, trudniej będzie przywrócić kosmyki do ich pierwotnego stanu.

  • Dieta

Mimo idealnie dobranej pielęgnacji Twoje włosy nigdy nie będą wyglądać perfekcyjnie, jeśli nie będziesz się odpowiednio odżywiać. Co zatem powinno znaleźć się w Twojej diecie nakierowanej na porost włosów? Przede wszystkim owoce i warzywa bogate w witaminy i minerały, a szczególnie wapń, żelazo, cynk, selen, witamina C i E. Warto do menu wprowadzić także ryby, kasze i warzywa strączkowe. Pamiętaj także o przyjmowaniu co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Możesz dodać do niej zioła, takie jak skrzyp czy pokrzywa, które dodatkowo będą stymulowały włosy od wewnątrz. 

  • Pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja to przede wszystkim świadoma pielęgnacja. Świadoma, czyli dobrana do typu i potrzeb Twoich kosmyków i skóry głowy. Pamiętaj, że jeśli jakiś produkt sprawdza się u Twojej koleżanki czy siostry, to nie oznacza, że będzie on odpowiedni dla Ciebie. W pielęgnacji równie ważne (jeśli nie ważniejsze) jak nawilżanie i odżywianie jest prewencja, czyli stosowanie produktów ochronnych przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pogoda czy stosowane narzędzia do stylizacji.

Jeśli Twoje włosy wypadają, dobrze jest postawić na kosmetyki delikatne, najlepiej naturalne, które nie będą obciążały kosmyków i cebulek. Odżywka i maska mogą także zawierać składniki wpływające na porost włosów, takie jak skrzyp czy pokrzywa. 

  • Genetyka

Łysienie androgenowe to problem, który coraz częściej dotyka kobiet. W tym przypadku do wypadania przyczyniają się hormony, a konkretnie testosteron przekształcany w DHT. Jego nadmiar w surowicy skutkuje niszczeniem mieszków włosowych, a konsekwencją tego procesu jest wypadanie włosów oraz zahamowanie cyklu wzrostu nowych. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy łysienia androgenowego, udaj się do specjalisty (trychologa), który wskaże Tobie dalsze leczenie. 

jak przyspieszyć porost włosów?

Domowe sposoby na porost włosów

  • Wcierka do włosów

Wcierki to chyba najlepszy sposób na porost włosów. Ich działanie jest skoncentrowane, a do tego stymuluje włosy bezpośrednio w cebulce. W sklepach dostępnych jest wiele gotowych produktów, jednak samodzielne ich wykonanie jest takie proste, że bez problemu przygotujesz je w domowym zaciszu. W internecie również możesz znaleźć wiele przepisów na wcierki, bazujące na różnych składnikach aktywnych. Najlepiej będzie, jeśli przetestujesz je i wybierzesz tę, która da najlepsze dla Ciebie efekty. 

Wcierka ze skrzypu polnego i pokrzywy 

Nie tylko przyspiesza porost włosów, ale także hamuje ich wypadanie. Aby ją przygotować, do garnuszka wsyp po łyżce suszonego skrzypu i pokrzywy. Zioła zalej szklanką gorącej wody i zagotuj. Wyłącz kuchenkę i trzymaj napar przez pół godziny pod przykryciem. Następnie odcedź i pozostaw do wystygnięcia. Zimny napar przelej do buteleczki z atomizerem lub pipetką, aby ułatwić aplikację. Taką wcierkę możesz aplikować nawet codziennie. 

  • Peeling skóry głowy 

Peeling ma na celu dokładne oczyszczenie skóry z pozostałości kosmetyków, a także usunięcie starego naskórka. Dzięki temu cebulki włosów są dotlenione, a podczas wykonywania masażu poprawia się ukrwienie skóry głowy, a co za tym idzie środki, które stosujemy do pielęgnacji, mają zwiększone szanse na dokładne wniknięcie w oczyszczony skalp.

  • Olejowanie

Olejowanie włosów to bardzo popularny zabieg, który skutecznie je nawilża i odżywia. Dobrze dobrany olejek może jednak także stymulować ich szybki porost. Jeśli więc zależy Tobie na przyspieszeniu wzrostu kosmyków, zaaplikuj olejek rycynowy lub kokosowy. Pamiętaj jednak, że rycyna może nieco przyciemnić kosmyki. 

  • Masaż

Masaż, podobnie jak peeling, pobudza krążenie i poprawia dotlenienie skóry. Powinno się go wykonywać opuszkami palców stosując koliste ruchy. Aby dodatkowo nie przetłuszczać włosów najlepiej jest go wykonywać podczas mycia. Robiąc te dwie czynności na raz oszczędzasz czas, który możesz poświęcić na dalszą pielęgnację – na przykład zrobienie maski.  

Wróć do listy porad