Jak prawidłowo myć włosy?

Mycie głowy to z pozoru bardzo prozaiczna czynność, którą każdy z nas wykonuje nawet kilka razy w tygodniu. Mimo to zdarzają nam się błędy, które mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji naszych kosmyków. Przedstawiamy proste wskazówki dotyczące prawidłowego mycia włosów, aby uniknąć ich niszczenia.

Jak prawidłowo myć głowę i włosy?

Przed przystąpieniem do mycia rozczesz dokładnie włosy. Pamiętaj, aby kosmetyki dobrać do ich potrzeb. Szampon nakładaj na zwilżoną skórę głowy wykonując masaż kolistymi ruchami. Pamiętaj, aby nie szarpać włosów ani ich zbytnio nie pocierać. Jeśli jest taka potrzeba możesz powtórzyć tą czynność dwa razy. Wtedy pierwsze mycie traktowane jest jako mycie wstępne, a drugie jako zasadnicze.  Staraj się, aby jak najmniej produktu znalazło się na włosach. Dobrze, jeśli uprzednio wymieszasz trochę kosmetyku z wodą – może być na ręku lub w jakimś naczyniu. Pozwoli to lepiej rozprowadzić szampon na głowie, a tym samym ograniczyć nieco jego ilość.

Następnie możesz przejść do nawilżenia i odżywienia włosów nakładając na nie ulubioną odżywkę lub maskę. Pamiętaj, aby wszystkie produkty dokładnie spłukiwać letnią wodą. Nie może być ona ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Ta pierwsza może nie do końca zmyć produkt, a ta druga podrażnić niepotrzebnie kosmyki. Niedokładnie spłukane kosmetyki mogą być przyczyną przetłuszczania, przesuszenia, podrażnienia, a nawet pojawienia się łupieżu. Dopiero, gdy masz pewność, że produkt został dokładnie zmyty z włosów, możesz je spłukać strumieniem zimnej wody, aby domknąć łuski. Zamiast wody możesz użyć w tym celu wcześniej przygotowanej płukanki.

Prawidłowe mycie włosów

Jeśli chodzi o suszenie włosów to tutaj również trzeba uważać. Staraj się delikatnie odsączać wodę ręcznikiem, lekko uciskając nim włosy lub owiń nim głowę i poczekaj aż wchłonie nadmiar płynu. Następnie poczekaj aż włosy wyschną same lub wysusz je niezbyt ciepłym powietrzem z suszarki, pamiętając o uprzednim nałożeniu sprayu termoochronnego i olejku na końcówki, aby zabezpieczyć kosmyki.

Jak często myć głowę i włosy?

Każda z nas zadała sobie choć raz pytanie: „Co ile powinnam myć głowę?”. Panuje powszechne przekonanie, że mycie włosów to czynność, której nie powinno się wykonywać codziennie. Może to bowiem doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się kosmyków. Takie podejście to zwyczajnie mit. Niektórzy mogą myć głowę raz na tydzień, inni codziennie. To wszystko zależy od typu skóry, włosów i ogólnych predyspozycji danej osoby. Najważniejsze jest, aby przyjrzeć się swoim potrzebom i odpowiednio dopasować do nich pielęgnację oraz jej częstotliwość.

Codzienne mycie mocnymi szamponami może oczywiście spowodować, że chemikalia w nich zawarte naruszą naturalną florę bakteryjną skóry doprowadzając do jej wyjałowienia, suchości i podrażnień. Dlatego tak ważny jest dobór delikatnych i jak najbardziej naturalnych kosmetyków. Jeśli Twoje włosy się przetłuszczają powinnaś myć je tak często jak potrzebujesz. Jeśli nie będziesz tego robić nadmiar łoju produkowanego przez skórę w połączeniu z zanieczyszczeniami może doprowadzić do zapchania porów i powstawania niepotrzebnych stanów zapalnych.

Czym myć głowę i włosy?

Codziennie na naszych włosach osadzają się zanieczyszczenia z powietrza, kurz, kamień z wody, pot, resztki naskórka czy sebum. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie skóry głowy. W tym celu można wykorzystać różne produkty.

  • mycie szamponem

Dobrze, jeśli w Twoich zasobach znajdują się delikatne szampony z naturalnych składników. Staraj się unikać kosmetyków, gdzie na pierwszych miejscach znajdują się SLS lub silikony, a także tych z parabenami i mocnymi substancjami zapachowymi. Ważne są za to łagodne składniki takie jak Cocamidopropyl Betaine, czy Lauryl Glucoside oraz naturalne, np. proteiny zwierzęce i roślinne oraz zioła. Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś używać mocniejszych szamponów. Co kilka myć warto użyć czegoś co zawiera SLSy dla lepszego oczyszczenia skóry głowy.

  • peeling

Tak samo jak peelingujesz ciało czy twarz, skóra głowy również potrzebuje czasem mocniejszego oczyszczenia, usunięcia starego naskórka czy pozbycia się wrastających włosów. Do tego celu możesz użyć peelingów enzymatycznych, z kwasami lub zwykłych – mechanicznych. Dzięki ich zastosowaniu oprócz oczyszczenia poprawisz ukrwienie skalpu, który będzie dużo lepiej przygotowany, aby wchłaniać nakładane na niego różnego rodzaju wcierki, np. stymulujące wzrost włosa. Musisz jednak pamiętać, że takiego zabiegu nie można wykonywać zbyt często, gdyż może to pogorszyć kondycję skóry i włosów. Wystarczy, że taki kosmetyk zastosujesz raz w tygodniu, a po pewnym czasie będziesz mogła cieszyć się jeszcze piękniejszymi kosmykami Peeling możesz przygotować także samemu. Do tego celu możesz wykorzystać takie produkty jak: glinka, cukier, sól czy fusy od kawy.

  • suchy szampon

To świetny sposób na tłuste i nieświeże włosy bez użycia wody. Zdarza się, że nie masz czasu na umycie włosów lub zwyczajnie nie chcesz robić tego codziennie. Wtedy do akcji wkracza on – suchy szampon. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów przeznaczonych do różnych rodzajów włosów. W awaryjnych sytuacjach możesz poratować się także mąką ziemniaczaną z dodatkiem kakao, jeśli jesteś posiadaczką ciemnych włosów.

  • woda

Woda, a właściwie jej rodzaj i jakość, ma bardzo duże znaczenie przy myciu włosów. Jeśli w Twoim kranie leci bardzo twarda woda jej używanie na dłuższą metę może mieć bardzo negatywne skutki dla kondycji włosów i skóry głowy. Taka woda powoduje rozchylenie się łusek, co jest powodem szorstkości i braku blasku kosmyków. Również dla posiadaczek włosów przetłuszczających się długotrwałe stosowanie takiej wody może powodować zapychanie się gruczołów łojowych prowadzące do osłabienia cebulek i wypadania kosmyków. Problemem, który występuje w wielu polskich miastach, jest dodatek chloru do wody. Wysusza on włosy i prowadzi do zwiększenia ich łamliwości. W takich przypadkach warto pomyśleć o zamontowaniu filtra w kranie.

Mycie włosów to czynność, którą wykonuje się regularnie, jednak warto to robić ze świadomością i rozwagą. Źle dobrana pielęgnacja i popełnianie szeregu błędów w procesie oczyszczania może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków, a nawet pogorszyć stan włosów i skóry głowy.

Wróć do listy porad