Indyjski sekret gęstych włosów

Sięganie do natury w pielęgnacji włosów staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Kosmetyczne receptury bazują na składnikach, które używane były przez nasze babcie i prababcie. Przemycane są także elementy będące podstawą produktów będących podstawą pielęgnacji mieszkanek egzotycznych krajów.

Częstym zjawiskiem wśród polek jest porównywanie do mieszkanek innych miejsc na świecie, głównie w kontekście urody. Kolor oczu, skóry czy włosów, a także ich gęstość to jednak zasługa genetyki i uwarunkowań etnicznych.

Powiązanie amli z kozieradką

Amla, czyli inaczej agrest indyjski stosowany jest przez mieszkanki Indii.
Często porównuje się go z kozieradką, której użycie, popularne jest od wielu lat. Napar, uzyskany z nasion, służy jako niezwykłe remedium na problemy związane z żołądkiem, jelitami oraz przy męczącym kaszlu. Coraz częściej stosowany jest również jako wcierka na skórę głowy, która stymuluje cebulki włosów intensyfikując ich porost.

Właściwości amli

Amla wykorzystywana jest w postaci oleju, pozyskiwanego głównie z owoców wizualnie przypominających agrest. Posiada działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Hinduski zdecydowanie cenią również jej właściwości odmładzające.
Olej pozyskiwany z owoców amli to także bogactwo witamin. Często mówi się o tym, że zawierają one dwa razy więcej witaminy C niż cytryna. Stosowana jest głównie w kosmetyce, zarówno do pielęgnacji włosów jak i skóry, zwracając szczególną uwagę na jej właściwości wzmacniające.

Stosowanie

Do niedawna, olejek z agrestu indyjskiego był niezwykle trudno dostępny. Można było go dostać tylko w poszczególnych drogeriach internetowych. Dziś, jest produktem ogólnodostępnym, najczęściej używanym w formie olejku niezawierającego zbędnych dodatków. Najlepsze rezultaty w postaci przyspieszonego porostu włosów oraz ograniczenia ich wypadania są widoczne w przypadku bezpośredniego stosowania na skórę głowy.
Wmasuj olejek dokładnie przed snem i pozostaw na całą noc. Amla posiada specyficzny zapach – miej to na uwadze. Stosuj regularnie 2-3 razy w tygodniu i obserwuj jak twoje kosmyki stają się z każdym dniem coraz mocniejsze i lepiej odżywione. Pamiętaj także, że składnik ten może nieco przyciemniać włosy.

Olejek kokosowy - indyjska pielęgnacja włosów

Olejek kokosowy 

Olejek kokosowy jest od bardzo dawna uznawany, szczególnie w Azji i Afryce, jako produkt idealny do stosowania na włosy. Jest on bogaty w witaminy: A,B, E i K, które wzmacniają cebulki, poprawiają kondycję skóry i odżywiają. Możliwości jego zastosowania jest wiele. Idealnie sprawdzi się do nawilżania całego ciała, na końcówki kosmyków, ale także do olejowania.

Jak to zrobić?

Olejowanie włosów olejem kokosowym można wykonać na dwa sposoby – na dzień i na noc.

  1. Noc – olejowanie na sucho 

Rozczesz dokładnie włosy. Rozgrzej w dłoniach niewielką ilość (3-5 łyżeczek, w zależności od długości kosmyków) oleju, a następnie wmasuj go dokładnie w pasma, przeciągając od góry ku dołowi. Aby lepiej rozprowadzić produkt możesz posłużyć się grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach. Umieść włosy w czepku. Rano koniecznie umyj je oczyszczającym szamponem. 

  1. Dzień – olejowanie na mokro

Tutaj są dwie możliwości. Możesz najpierw umyć włosy, a następnie je naolejować lub tylko zwilżyć je wodą, a umyć po olejowaniu. Procedura nakładania oleju wygląda tak samo jak przy metodzie „na sucho”, jednak w tym przypadku olej pozostaw na włosach na 30-60 minut, w zależności od kondycji kosmyków. 

Nie bój się nałożyć oleju kokosowego na skórę głowy. Nawilży ją, a nawet zminimalizuje problem wypadania kosmyków. 

Shikakai

Shikakai to w języku hinduskim wykorzystywany w kosmetyce proszek wytwarzany z wysuszonych owoców niewielkiego drzewa z rodziny bobowatych – Acaccia Concinna, Roślina ta jest od wielu, wielu lat znana jest jako naturalny środek do oczyszczania i pielęgnacji skóry głowy. Proszek szczególnie sprawdzi się do skóry łojotokowej, ze skłonnościami do łupieżu, a także bardzo wrażliwej. Już po pierwszym zastosowaniu można zauważyć zmniejszone wydzielanie sebum. Przy dłuższym stosowaniu cebulki włosów są znacznie wzmocnione, a pasma gładsze w dotyku. 

Jak stosować?

Porcję proszku, dobraną do potrzeb, należy wymieszać z niewielką ilością wody. Powstałą, niezbyt płynną pastę wmasować dokładnie w zwilżoną skórę głowy i zostawić na kilka minut. Po tym czasie obficie spłukać specyfik z włosów i skalpu letnią wodą. 

Reetha

Reetha podobnie jak Shikaki to proszek wytwarzany z owoców rosnącego w Azji drzewa – orzechowca piorącego. Może być wykorzystywana do mycia ciała, a także głowy. Idealnie sprawdzi się jako szampon, ale też peeeling, w zależności od stopnia zmielenia. Ma działanie oczyszczające, a zalecany jest do skóry skłonnej do podrażnień, wrażliwej i atopowej. 

Jak stosować?Aby przygotować „szampon” porcję proszku, dobraną do potrzeb, należy wymieszać z niewielką ilością wody i odstawić na kilka minut. Powstałą, niezbyt płynną pastę wmasować dokładnie w zwilżoną skórę głowy i zostawić na 10-15 minut. Po tym czasie obficie spłukać specyfik z włosów i skalpu letnią wodą.

Wróć do listy porad