I włosy Ci dęba nie staną!

Czapki, kapelusze, apaszki to akcesoria, które wzbogacą niejeden jesienno-zimowy strój. Możesz w nich przemycić nieco swojego charakteru, nadać outfitowi pazura przyciągając tym samym większość spojrzeń przechodniów. Swobodne manewrowanie elementami garderoby i wzbogacanie swojego codziennego wyglądu, może wiązać się z jednym niechcianym zjawiskiem… elektryzowaniem włosów. Dowiedz się co jest źródłem tego zjawiska i jak jemu zapobiegać!

Na czym polega elektryzowanie się włosów i jakie są jego przyczyny?

To zjawisko to czysta fizyka! Twoje włosy są naładowane tak zwanymi elektronami (cząstki ujemnie naładowane), które dzięki ich obecności są niezwykle dobrym przewodnikiem elektryczności statycznej. Ujmując to jednak zdecydowanie prościej: kiedy dwa obiekty ocierają się o siebie, elektrony przenoszone są z jednej powierzchni na drugą. W momencie, kiedy Twoje włosy są suche zjawisko przenoszenia nie następuje, gromadząc tym samym elektrony wewnątrz struktury kosmyków tworząc niechciany przez Ciebie efekt naelektryzowania. Najczęściej pojawia on się w zimie. Założone akcesoria, grube swetry, apaszki, szaliki czy kapelusze tylko go potęgują. Mamy dla Ciebie jednak parę rad, które pomogą walczyć Ci z tym efektem i tym samym – cieszyć się w pełni możliwością wyrażania siebie poprzez ubrania i dodatki.

Wymień szczotkę

Szczotki wytworzone z plastiku generują o wiele więcej ładunków elektrycznych co może być powodem nasilenia problemu elektryzowania. Jeśli więc Twoje włosy elektryzują się tylko podczas czesania, wypróbuj drewniany grzebień lub szczotkę z naturalnego włosia. Staraj się także zrezygnować ze zbyt częstego i niepotrzebnego czesania, a także nie zapominaj o czyszczeniu przyrządów. Możesz w tym celu użyć tego samego szamponu, który używasz do mycia włosów.

Elektryzujące się włosy

Włosy stanęły ci dęba? Postaw na jonizację

Technologia rozwija się nie bez powodu, dlatego jeśli jeszcze nie zainwestowałaś w nową suszarkę z jonizacją – warto zrobić to teraz. Ta funkcja nie nosi tylko enigmatycznej nazwy, jest ona związana z procesem wysyłania do Twoich włosów jonów, które neutralizują te ujemnie naładowane wewnątrz kosmyków. Jeśli więc namiętnie suszysz włosy, koniecznie zainwestuj w nowy sprzęt. Podobnie jest z prostownicą – jeśli lubisz mieć kosmyki proste jak druty – nie ma problemu, jednak koniecznie postaw na jonizację, jeśli nie chcesz, aby były nadmiernie naelektryzowane.

Olej

Eksperci są przekonani, że czynnikiem, który potęguje zjawisko elektryzowania jest przesuszenie pasm. Dlatego tak bardzo istotne jest stałe utrzymywanie ich nawilżenia. Doskonałym wyborem w okresie jesiennym będą produkty z dodatkiem oleju, np. z awokado bądź stosowanie go w czystej postaci na końcówki włosów.

Odzież


Pewne materiały, najczęściej te sztuczne, wzmagają elektryzowanie. Przejrzyj swoją garderobę w poszukiwaniu poliestru czy nylonu i ogranicz ich noszenie, przenoszą one bowiem ładunek na włosy. Wełna, len, jedwab, bawełna powinny uspokoić niesforne kosmyki. Również używanie płynu do płukania tkanin o działaniu elektrostatycznym sprawi, że Twoje ubrania będą mniej naelektryzowane, a co za tym idzie Twoje włosy również.

Lakier do włosów

Lakier może być kontrowersyjnym wyborem ze względu na polecane ograniczanie produktów do stylizacji w okresie jesiennym, jednak jego niewielka ilość powinna pomóc Ci w ujarzmieniu elektryzowania.

Kosmetyki

Zdarza się czasem, że znajdziesz się w sytuacji, kiedy Twoje włosy nagle staną dęba. Co wtedy zrobić? Z pomocą przychodzą Ci różne kosmetyki. W sklepach z łatwością dostaniesz różnego rodzaju spraye czy odżywki bez spłukiwania z atomizerem, które możesz użyć w walce z naelektryzowanymi włosami. Jednak, jeśli nie masz takiego pod ręką wymieszaj trochę zwykłej odżywki z kilkoma kroplami wody, rozprowadź mieszankę na dłoniach jak krem i delikatnie nałóż na powierzchnię włosów. W tym celu możesz użyć także odrobiny ulubionego olejku czy jedwabiu.


Elektryzowanie włosów to niekiedy proces nieunikniony, wprowadź jednak powyższe rady w życie, a zminimalizujesz ryzyko jego występowania. Jak widzisz większość z nich to proste, domowe sposoby, które z łatwością możesz wprowadzić do codziennej pielęgnacji.

Wróć do listy porad