Biotynox » Porady » Grzebienie i szczotki do włosów – czas na wielkie czyszczenie!
Grzebienie i szczotki do włosów – czas na wielkie czyszczenie!
16.03.2022 13:22

Grzebienie i szczotki do włosów – czas na wielkie czyszczenie!

Kiedy ostatni raz myłaś swoje grzebienie i szczotki? Raczej mało która z nas może tutaj pochwalić się sumiennością. W ferworze codziennych obowiązków pamiętanie o dezynfekcji fryzjerskich akcesoriów schodzi na daleki, daleki plan… Dlatego chcemy Wam (i sobie!) przypomnieć dzisiaj, dlaczego warto zmienić nawyki. Poza tym małe SPA dla grzebieni i szczotek wcale nie musi być czasochłonne!

Dlaczego dezynfekcja szczotek i grzebieni jest ważna?

Wydaje się, że przybory do pielęgnacji włosów muszą być raczej czyste, skoro na co dzień dbamy o nasze pukle. Wyniki badań są jednak mocno zaskakujące… Wiedziałyście, że naukowcy z University of Arizona, po przebadaniu 30 szczotek należących do kobiet w przedziale wiekowym 16–24 lat, znaleźli średnio 530 bakterii na każdym cm2  szczotki? Dla porównania, na umywalce znajdziemy ich ponad 400, a na psiej misce niecałe 330…

Skąd na szczotkach i grzebieniach taki urodzaj? Między ich zębami zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń: martwy naskórek, pot, tłuszcz, resztki produktów do stylizacji, kurz i inne pyłki z powietrza. Ta mieszanka substancji jest świetną pożywką dla bakterii i grzybów. Warto pamiętać, co kryje się na tych niewinnych akcesoriach, bo przecież nie po to dbamy o higienę włosów, żeby na idealnie oczyszczone i nawilżone kosmyki nakładać brud gromadzony przez długie miesiące…

Czyszczenie szczotki do włosów i grzebienia – jak często jest potrzebne?

W najbardziej optymistycznej wersji – raz w tygodniu. Ale nie oszukujmy się, to byłaby już rewolucja! Spokojnie możemy przyjąć, że raz w miesiącu wystarczy. Zawsze to częściej niż… nigdy.

Plastikowe grzebień i szczotka – jak je wyczyścić ?

Przybory odświeżysz w kliku prostych krokach.

 1. Pozbądź się włosów z ich powierzchni. Możesz pomóc sobie wykałaczką, szpikulcem, jakimkolwiek cienkim narzędziem. Czasem szczotki do włosów da się wyczesać grzebieniem.
 2. Przygotuj roztwór z ciepłej wody i mydła lub szamponu. Spokojnie sprawdzi się dowolny szampon – to dobra okazja, aby pozbyć się nietrafionego kosmetyku.
 3. Zanurz szczotkę / grzebień i odczekaj parę minut. Trudniejsze zanieczyszczenia możesz usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów lub paznokci.
 4. Osusz  szczotkę / grzebień – ręcznikiem papierowym, suszarką albo pozostaw do wyschnięcia.

A co z drewnianymi grzebieniem i szczotką? Możesz postępować dokładnie tak samo, tylko nie trzymaj ich za długo w wodzie, aby nie spęczniały. Zamiast długiej kąpieli zafunduj im intensywne szorowanie.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z naturalnego włosia?

Taki rodzaj szczotki wymaga szczególnej pielęgnacji, aby nie uszkodzić struktury cennego włosia.

 1. Usuń wszystkie zaplątane włosy z jej powierzchni. Podobnie jak wyżej – możesz użyć patyczka, wykałaczki, szpikulca itp.
 2. Delikatnie zwilż włosie czystą wodą.
 3. Umyj je mydłem lub szamponem. Dobrze jest użyć środków silnie oczyszczających.
 4. Po wypłukaniu nałóż na włosie odżywkę do spłukiwania – najlepiej tę, której sama używasz.
 5. Po kliku minutach dokładnie wypłucz włosie.
 6. Osusz szczotkę – suszarką lub pozostaw do wyschnięcia.

Drewniane szczotki do włosów, a już zwłaszcza te z naturalnym włosiem, wymagają trochę więcej uwagi. Im jednak lepiej o nie zadbasz, tym dłużej Ci posłużą.

dezynfekcja szczotek i grzebieni do włosów

Sposoby dezynfekcji szczotek i grzebieni

Bez względu na to, czy czyścisz plastikowe grzebienie do włosów czy drewniane szczotki z naturalnym włosiem – wszystkie przybory dobrze jest zdezynfekować. Etap dezynfekcji wprowadź już po dokładnym wymyciu akcesoriów. Czego możesz bezpiecznie użyć?

 • Wody utlenionej,
 • spirytusu salicylowego,
 • prostych mieszanek:
  • woda + ocet
  • woda + amoniak
  • woda + ocet + soda oczyszczona + bakteriobójcze olejki eteryczne.

Jeśli wzięłaś zadanie na serio i nie zależy Ci na domowych metodach, pomyśl o nabyciu sterylizatora UV. Urządzenie bezbłędnie eliminuje wszystkie szkodliwe zarazki z powierzchni fryzjerskich akcesoriów.Warto przy tym wszystkim pamiętać, że grzebienie i szczotki co jakiś czas należy po prostu wymienić. Są osobistymi przyborami codziennego użytku i w dużej mierze decydują o kondycji i zdrowiu naszych kosmyków.  W dbaniu o piękne, mocne włosy żaden szczegół w pielęgnacyjnej rutynie nie powinien nam umknąć.

Polecane porady

08.05.2020 14:29

Chroń swoje włosy przed promieniami słonecznymi

Lato tuż za rogiem! Jest to najlepszy czas, abyś poświęciła większą uwagę swoim włosom, aby wyglądały w tym czasie jak najlepiej. Zastanawiałaś się jednak kiedykolwiek, czy a przede wszystkim jak promienie słoneczne oraz letnie aktywności, wpływają na kondycję Twoich włosów? Okres letni wiąże się z wieloma zagrożeniami, które czyhają na Twoje włosy. Pomimo dobrego stanu […]
16.09.2020 12:16

10 kroków do zachowania płomiennych rudości

Czerwone, kasztanowe, w kolorze intensywnej marchewki bądź bardziej stonowane. Rudości mogą mieć wiele twarzy i odcieni, ale każdemu z nich trzeba poświęcać odpowiednią ilość uwagi, by zachować jego wyjątkowość. Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 wskazówek, które pozwolą Ci cieszyć się ulubionym odcieniem zdecydowanie dłużej. 1. Zaczekaj z myciem! Po wizycie u fryzjera i odświeżeniu koloru włosów […]
02.11.2020 11:05

Czapki z głów i idealna fryzura

Zimowe miesiące to powracająca wizja elektryzujących się lub przyklapniętych pasm. Z tego powodu wiele z nas całkowicie rezygnuje z nakrycia głowy, narażając się tym samym na sezonowe przeziębienia, odmarznięte uszy i uszkodzenia włosów. Jak więc nie rezygnować z czapki i co zrobić, by Twoja fryzura wyglądała świetnie nawet po jej zdjęciu? Każde nakrycie głowy będzie miało wpływ […]
10.11.2020 11:30

3 sposoby na to, jak chronić włosy w czasie snu

Znasz problem pogniecionych, spuszonych i naelektryzowanych włosów o poranku? Być może jego źródło leży tam, gdzie w ogóle byś się nie spodziewała – podczas ośmiu godzin snu spędzonych w szorstkiej pościeli. Jak uniknąć powstających wówczas mechanicznych uszkodzeń? Poznaj trzy sprawdzone sposoby na zabezpieczenie włosów w nocy. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, […]
18.06.2020 12:40

Nie dziel włosa na czworo, dbaj o końcówki!

Rozdwojone końcówki spędzają sen z powiek wielu kobietom, niszcząc ogólny wygląd nawet najbardziej zadbanej fryzury. Pojawianie się ich jest niestety procesem nieodwracalnym. Możesz jednak wdrożyć pewne zasady do swojej pielęgnacji, aby przez dłuższy czas móc cieszyć się zdrowymi włosami od czubka głowy, do samych ich końców. Włosy suche są zdecydowanie bardziej podatne na zniszczenia. Przez […]
11.01.2023 14:01

Jak stres wpływa na nasze włosy?

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, do jednej z nich zalicza się nadmierną ekspozycję na stres. Włosy są naturalną ozdobą każdego człowieka, dlatego, aby powstrzymać ich wypadanie, zasługują na szczególną troskę i uwagę.