
Dobierz fryzurę do swojego kształtu twarzy
Każdego dnia konturujesz swoją twarz za pomocą bronzera, różu czy rozświetlacza. Czy kiedykolwiek pomyślałaś o podkreśleniu jej rysów, za pomocą doboru odpowiedniej fryzury do jej kształtu?
Zmiana fryzury to dla wielu kobiet synonim zmian, podkreślenia ważnych życiowych wydarzeń, czy też wzmożona chęć zmiany swojego wizerunku. Parę dni przed wizytą u zaufanego stylisty fryzur, przeglądasz zdjęcia innych kobiet i ich fryzur, w poszukiwaniu inspiracji do zmian, ostatecznie znajdując tę wymarzoną. Po wyjściu z salonu okazuje się jednak, że… wyczekiwana grzywka nie wygląda na tobie tak dobrze, jak na kobiecie w inspiracji. Powodem tego nie jest wcale inny sztab stylistów, który pracował nad perfekcją włosów wiodącej inspiracji, a prawdopodobnie niedopasowanie fryzury, do owalu twojej twarzy.
Określ swój kształt twarzy
Najprostszym sposobem na jego określenie, jest wykonanie zdjęcia i dogłębna jego analiza. Zwiąż włosy i zrób zdjęcie twarzą skierowaną wprost w obiektyw aparatu. Kolejnym krokiem, będzie dogłębna analiza swoich rysów i dopasowanie ich do odpowiedniego kształtu. Alternatywą dla tego działania jest zmierzenie twarzy, w celu określenia odpowiedniej proporcji. Zmierz szerokość brwi, kości policzkowych i linii żuchwy, a także długość twarzy od czoła do brody. Jeśli twoja twarz ma długość podobną do szerokości – prawdopodobnie jesteś posiadaczką twarzy kwadratowej lub okrągłej. Jeśli natomiast linia żuchwy jest szersza od linii czoła, będzie to prawdopodobnie kształt trójkąta.
Typy kształtów twarzy
Twój kształt twarzy może należeć do jednej z sześciu kategorii: twarz owalna, kwadratowa, okrągła, prostokątna, o kształcie serca lub rombu.
Owalny kształt twarzy: jej długość jest większa niż szerokość, a linia żuchwy jest tylko nieco węższa niż linia włosów, która jest delikatnie zaokrąglona. Owalny kształt twarzy nie ma także wyraźnych kątów.
Kwadratowy kształt twarzy: jest szeroki, a czoło, kości policzkowe i szczęka mają prawie taką samą szerokość. Wyraźna szczęka, jest charakterystyczną cechą kwadratowych twarzy.
Okrągły kształt twarzy: odznacza się tą samą szerokością i długością, bez wyraźnych kątów i narożników.
Prostokątny kształt twarzy (twarz pociągła): długość twarzy jest wyraźnie większa niż szerokość twarzy.
Twarz w kształcie serca: podobnie jak w przypadku serca, twarz o tym kształcie jest szersza przy linii włosów i skroniach i zwęża się do małego, wąskiego podbródka, który jest lekko spiczasty.
Twarz w kształcie rombu: czoło i żuchwa mają tę samą szerokość, a najszersza część twarzy znajduje się przy kościach policzkowych z wąskim podbródkiem.
Dopasuj fryzurę do swojego kształtu twarzy
Ze względu na to, że wiele fryzur będzie pasowało do określonego typu twarzy, trudność może sprawić określenie początkowych zmian. Podstawową i kluczową zasadą, jest jednak podkreślenie w twarzy jej najlepszych cech. W przypadku owalnej i pociągłej twarzy, im dłuższe będziesz posiadać włosy, tym twarz będzie optycznie jeszcze bardziej wydłużona. Wybieraj krótsze fryzury o dużej objętości. Świetnie też sprawdzi się grzywka. Jeśli Twoja twarz ma kształt serca, przykuj wzrok w stronę oczu i kości policzkowych za pomocą grzywki lub objętością przy boku twarzy. Okrągłe twarze będą najlepiej prezentować się we fryzurach sięgających za brodę. Jeśli jesteś posiadaczką falowanych lub kręconych włosów, zbyt krótka długość może poszerzyć optycznie twarz na wysokości kości policzkowych. Objętość u nasady i proste na długości kosmyki mogą wydłużyć Twoją twarz. Jeśli jesteś posiadaczką kwadratowej twarzy, skupić powinnaś się na złagodzeniu linii szczęki. Perfekcyjnie sprawdzi się tu nadanie włosom tekstury w postaci fal bądź wystopniowanych końcówek.
Czytając wytyczne odnośnie fryzur dopasowanych do kształtu twarzy, możesz czuć się przytłoczona ilością zasad, których wcale nie chcesz wprowadzać. Pomimo, że są to wskazówki dotyczące fryzur, które będą w teorii wyglądać na Tobie perfekcyjnie, nadal zostają tylko sugestiami. Sekret pięknego wyglądu zawsze tkwi w zsumowanych wszystkich składowych Twojej aparycji i cech niedotyczących wyglądu, które razem tworzą spójną i wyjątkową całość.