Biotynox » Porady » Czym jest psychodermatologia?
Czym jest psychodermatologia?
04.02.2022 12:04

Czym jest psychodermatologia?

Wbrew pozorom choroby skórne mogą być bardzo złożonymi dolegliwościami. Często trudno je wyleczyć, działając jedynie powierzchniowo. Aby odkryć źródło problemów i ułożyć skuteczną terapię, potrzebna jest wiedza z różnych dziedzin. Takie interdyscyplinarne podejście wyznaje właśnie psychodermatologia. Czym jest? W jakich przypadkach może być nam szczególnie potrzebna? O tym piszemy w dzisiejszym artykule.

Co to jest psychodermatologia?

To dość nowa specjalność łącząca teorię i praktykę psychologii, psychiatrii, dermatologii, kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Pionierom psychodermatologii przyświecał jeden cel – chcieli odkryć związek u danej osoby między jej strukturą osobowości, sytuacjami stresogennymi a zmianami na skórze, z którymi się boryka. Wiedzieli, że problemy ze skórą często rozwijają się na tle np. zaburzeń depresyjnych, obsesyjno-kompulsywnych czy różnych fobii.

Czym zajmuje się psychodermatologia?

Interesuje się zaburzeniami, które pojawiają się (lub nasilają) w wyniku emocjonalnego stresu. Najczęściej należą do nich:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • liszaj na skórze,
  • pokrzywka,
  • trądzik (neuropatyczny i różowaty),
  • łysienie plackowate.

Inną grupą dolegliwości, które bada psychodermatologia, są zmiany na skórze, wynikające z:

  • kompulsywnych odruchów (np. drapanie się, obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów),
  • nerwicy lub depresji,
  • zaburzeń psychicznych, którym nie towarzyszą faktyczne zmiany skórne, ale które powodują fizyczny dyskomfort i dolegliwości czuciowe identyczne z tymi pojawiającymi się przy chorobach dermatologicznych.
Psychodermatologia twarzy

Choroby somatyczne – depresja i zmiany skórne 

Mówimy tutaj o trzech przypadkach. (1) W pierwszym depresja jest konsekwencją zmian chorobowych zachodzących w całym organizmie lub naszą psychiczną reakcją obronną na zakażenie. Pojawia się najczęściej przy poważnych, przewlekłych schorzeniach skóry, np.: nowotworach, gruźlicy, toczeniu rumieniowatym. Może też być efektem bardziej codziennych dolegliwości, np.: atopowego zapalenia skóry, trądziku, liszaju, łuszczycy, łysienia, chorób wirusowych skóry.

(2) W drugim przypadku to problemy ze skórą są fizycznym skutkiem męczącej nas depresji. Bywa, że depresji nie towarzyszą podręcznikowe objawy. Pojawiają się natomiast pieczenie skóry czy świąd. Co ważne, objawów tych nie da się często połączyć z konkretną chorobą dermatologiczną, a dermatologiczne leczenie nie przynosi trwalej ulgi. Wyjściem jest wtedy załagodzenie stanów depresyjnych.

(3) Trzeci przypadek to depresja jako pewnego rodzaju skutek uboczny leczenia zmian skórnych. Stany depresyjne mogą być wywoływane w trakcie przyjmowania niektórych leków przeciwnowotworowych, przeciwgruźliczych czy steroidów.

Zdrowie skóry przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych

Zaburzenia te zalicza się do szerokiego grona zaburzeń nerwicowych. Chorzy cierpią, ponieważ nie mogą uwolnić się od natrętnych myśli czy przymusu wykonywania niektórych czynności. Co gorsza, często są świadomi absurdalności swojego postępowania. Stawiany przez nich opór jest jednak nieskuteczny. Przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych ludzie np. bardzo często myją ręce silnymi środkami w celu lepszej dezynfekcji (czasem do kilkudziesięciu razy dziennie – nawet jeśli okoliczności tego nie wymagają), drapią się, obgryzają paznokcie, skubią skórę. Czynności te przybierają charakter rytuałów. Oznacza to, że chory czuje przymus mycia rąk przez np. 10 min i jeśli ktoś mu przerwie (np. zapuka do łazienki), cały proces mycia trzeba powtórzyć od nowa. Długotrwałe drażnienie skóry przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych skutkuje pojawieniem się różnych problemów dermatologicznych. Zmiany skórne na dłoniach niezwykle trudno zaleczyć, ponieważ chory nie daje skórze odpocząć. Terapia dermatologiczna musi więc iść w parze ze wsparciem psychologicznym.

Uważnie obserwuj

Podsumowując, w przebiegu fizycznych dolegliwości czynniki psychiczne są ogromnie istotne. Dotyczy to także zmian skórnych – mogą być zarówno efektem, jak i przyczyną naszej pogarszającej się kondycji psychicznej. Dzięki holistycznemu podejściu psychodermatologii jesteśmy w stanie trafniej rozpoznać problem, a co za tym idzie szybciej wyzdrowieć.

Polecane porady

28.07.2020 10:51

Wyważ PEH w swojej pielęgnacji!

Pielęgnacja włosów może opierać się na prostych zasadach, które bazują na użyciu określonych produktów w określonym czasie. Może się jednak okazać, że nadejdzie moment, w którym będziesz czuć niedosyt. Tym samym zapragniesz wejść na zdecydowanie wyższy poziom, wejść w strukturę włosa, rozwinąć tajemnicze skróty by skonstruować nowy sięgający perfekcji plan dla swoich kosmyków. Skrót PEH […]
07.09.2020 13:32

Jesienny „super food”

Dobrze skomponowana dieta jest podstawą utrzymania zdrowia na najwyższym poziomie, a także dobrego samopoczucia. Odpowiednia ilość witamin i składników odżywczych jest również kluczowa w kwestii perfekcyjnego wyglądu paznokci oraz włosów. Zbliżająca się jesień, zimniejsze dni i wieczory to wręcz idealny moment na reorganizację swojej diety w celu przemycenia składników przeciwzapalnych, wysoce odżywczych i wspomagających walkę […]
02.02.2021 15:36

Drożdże w pielęgnacji włosów

Sposobów na poprawę kondycji włosów jest bardzo wiele. Jednak najbardziej lubiane są rozwiązania naturalne, łatwo dostępne i tanie. Ten produkt kojarzy nam się bardziej z wypiekami, ale może być wykorzystany również w pielęgnacji włosów. Mowa oczywiście o drożdżach. Przedstawiamy sposoby ich zastosowania, a także korzyści, które z tego płyną. Drożdże są źródłem wysoko przyswajalnego przez […]
05.01.2021 10:53

Peeling skóry głowy? Poznaj jego zalety

Tradycyjny peeling to popularna metoda na pozbycie się martwego naskórka twarzy i ciała, której celem jest oczyszczenie i przygotowanie skóry na inne zabiegi kosmetyczne. Niewiele z nas jednak wie, że zabieg ten może dotyczyć także skóry głowy. Zobacz, jak go przeprowadzić i jakie korzyści przyniesie Twoim włosom. Peeling skóry głowy to wciąż mało popularny, ale […]
26.11.2020 10:15

Siemię lniane w domowej pielęgnacji włosów

Siemię lniane to produkt, który warto mieć w kuchni nie tylko ze względu na jego właściwości zdrowotne. Jest to także świetna baza dla przygotowania domowych kosmetyków do włosów, które zachwycają swoją prostotą i wielozadaniowością. Poznaj zalety i sposoby wykorzystania siemienia lnianego w naturalnej pielęgnacji.  Domowe specyfiki z wykorzystaniem siemienia lnianego to wyjątkowo tania i prosta metoda […]
18.02.2021 12:33

Alkohol w pielęgnacji włosów – czy naprawdę jest szkodliwy?

Alkohol znajduje się większości kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Często widząc go w składzie, odstawiamy z powrotem produkt na półkę. Jednak w zależności od sytuacji nie wszystkie rodzaje alkoholu będą szkodziły naszym kosmykom. Poniżej przedstawiamy jego dobre i złe oblicze jako składnika kosmetyków do codziennej pielęgnacji włosów. Kupując kosmetyki chcemy, żeby były one jak najbardziej naturalne […]