Czapki z głów i idealna fryzura

Zimowe miesiące to powracająca wizja elektryzujących się lub przyklapniętych pasm. Z tego powodu wiele z nas całkowicie rezygnuje z nakrycia głowy, narażając się tym samym na sezonowe przeziębienia, odmarznięte uszy i uszkodzenia włosów. Jak więc nie rezygnować z czapki i co zrobić, by Twoja fryzura wyglądała świetnie nawet po jej zdjęciu?

Każde nakrycie głowy będzie miało wpływ na wygląd Twojej fryzury, jednak możesz zminimalizować negatywny efekt poprzez dobór odpowiedniego uczesania, rodzaju czapki i systematycznej pielęgnacji regenerującej. Możliwości jest wiele, dlatego warto poszukać opcji najlepszej dla siebie i nie rezygnować z ochrony głowy w zimne dni. Włosy narażone na bezpośrednie działanie mrozy staną się matowe, kruche i łamliwe, a uszkodzone cebulki doprowadzą do ich wypadania. Lepiej więc zapobiegać, niż leczyć!

fryzury pod czapkę

Wybierz odpowiednią czapkę

Dobrze dobrane nakrycie głowy to nie tylko ochrona przed zimnem, ale także ciekawy element stylizacji, który urozmaici twój zimowy look. Luźna czapka sprawi, że włosy po jej zdjęciu nie będą aż tak oklapnięte, a uczesanie nie ulegnie deformacji. Wybierając natomiast nakrycia wykonane z naturalnych materiałów unikniesz efektu elektryzowania się włosów i pozwolisz oddychać skórze głowy, co ograniczy przetłuszczanie się włosów.

Zwiąż włosy

Jeśli jesteś posiadaczką gęstych włosów i cieszysz się ich naturalną objętością, wystarczy, że lekko przeczeszesz je palcami zaraz po zdjęciu czapki. Ten prosty sposób doskonale sprawdzi się także w przypadku krótkich fryzur. Jeśli jednak nakrycie głowy sprawia, że rozpuszczone włosy stają się oklapnięte, możesz upiąć je w taki sposób, by wyglądały dobrze zarówno pod czapką, jak i po jej zdjęciu. Sprawdzą się wszelkie formy zaplatania, na przykład warkocze – klasyczne, luźne i potargane lub asymetryczne. Dobrym rozwiązaniem będą także wysoko związany kucyk lub elegancki, niski koński ogon.

Stosuj zimową pielęgnację

Oprócz odpowiedniej czapki i fryzury ważna jest także systematyczna, regenerująca pielęgnacja. Aby zapewnić włosom zdrowy wygląd i objętość, chroniąc je jednocześnie przed szkodliwym działaniem mrozu, zapewnij im odpowiednie wzmocnienie. Pomocne będą regenerujące odżywki, które jednocześnie nie obciążają włosów. Jeśli stosujesz kosmetyki do stylizacji, staraj się wybierać te delikatne, które umożliwią kosmykom zachowanie naturalnej lekkości.

Jak nosić czapki?

Zimowe czapki to przyjaciele naszych głów. Choć wiele osób uważa inaczej nie sprawiają one, że nasze włosy stają się przetłuszczające. Może tak się zdarzyć, jeśli nie nosimy odpowiedniego nakrycia głowy. Zbyt gruba czapka, niedobrana do temperatury panującej na zewnątrz lub taka wykonana ze sztucznych materiałów powodują niepotrzebne przepacanie się skóry głowy. Następstwem tego jest zwiększona produkcja łoju, przez co włosy wydają się przetłuszczone i szybciej stają się nieświeże. W takich przypadkach może pojawić się także swędzenie skóry głowy. Dlatego właśnie przy wyborze należy pamiętać o przewiewnych materiałach, które pozwolą skalpowi oddychać. 

Żeby czapka spełniła swoje zadanie i odpowiednio chroniła włosy, najlepiej jest wszystkie pasma schować pod czapką. W przeciwnym razie jedynie cebulki będą pod ochroną, a końcówki nadal będą narażone na niepożądane czynniki zewnętrzne, takie jak mróz czy wilgoć. 

Czapka jest elementem bardzo ponadczasowym. Od lat w modzie królują nakrycia głowy nieco dłuższe, układane tak, aby czubek materiału opadał luźno, marszcząc się delikatnie z tyłu głowy. Jednak również te z pomponem mają swoich zwolenników. Wybierając czapkę postaw na to co najbardziej Ci się podoba i w czym czujesz się najlepiej. 

Pamiętaj o tym, że rezygnacja z czapki w mroźne dni może w dłuższym okresie przyczynić się do zniszczenia włosów, które trudno będzie Ci odbudować na wiosnę. Warto zapobiegać więc szkodliwemu działaniu ujemnych temperatur i zadbać o systematyczną, lekką pielęgnację oraz skuteczną ochronę głowy, która niekoniecznie oznaczać musi niesforną fryzurę.

Wróć do listy porad