Co zrobić, gdy włosy wypadają podczas mycia?

Widok włosów, które wypadły podczas mycia, może być zaskakujący – zwłaszcza, jeśli tracimy je garściami. Czy jest on jednak powodem do paniki? Z pewnością nie. Za taki stan rzeczy może odpowiadać wiele czynników związanych nie tylko z naszym zdrowiem, ale również ze stosowanymi przez nas metodami pielęgnacji bądź stylizacji. Gdy wypadają włosy, niekoniecznie musi być to objaw choroby. Nie powinniśmy jednak bagatelizować tego, co się dzieje, dlatego warto dowiedzieć się, co robić w takiej sytuacji.

Czemu włosy wypadają w trakcie mycia i po nim?

Zjawisko, jakim jest wypadanie włosów, to coś całkowicie naturalnego. Jednak, niekiedy dopiero po umyciu głowy jesteśmy w stanie je zauważyć, ponieważ wtedy dostrzegamy kosmyki znajdujące się w odpływie wanny bądź prysznica. Na pytanie, ile włosów wypada dziennie, specjaliści od trychologii odpowiadają, że nawet do 100. Wiąże się to z faktem, że co pewien czas (od 2 do 6 lat) każdy włos traci łączność z siecią naczyń krwionośnych. Prowadzi to do tego, że jego cebulka obumiera i wypada, zaś na jego miejscu rośnie nowy.

Częstą przyczyną widocznego ubytku kosmyków podczas mycia jest to, że przez cały dzień były one związane w kitkę bądź warkocz. Przez to po ich rozpuszczeniu mamy wrażenie, że wypadają one garściami. W rzeczywistości jednak taki efekt wynika z faktu, że włosy nie miały okazji wylecieć w ciągu dnia niezauważone – tak, jak stałoby się to, gdyby nie były związane lub splecione.

Intensywne wypadanie włosów po umyciu jako efekt błędów w pielęgnacji

Jeżeli to, ile włosów wypada nam przy myciu, niepokoi nas ze względu na ich wyjątkowo dużą ilość, bardzo prawdopodobną przyczyną takiego stanu jest ich nieprawidłowa pielęgnacja. Co zatem warto wiedzieć? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób je myjemy. Czy nie robimy tego zbyt agresywnie? Poprawne wykonanie tej czynności polega na delikatnym masażu skóry głowy szamponem rozrobionym z wodą. Nie trzemy i nie szarpiemy pasm, bo wtedy dochodzi do ich uszkodzenia. Kluczowe jest to, aby pozbyć się zanieczyszczeń, które zbierają się u nasady – nie potrzebujemy zatem mycia pasm na całej długości.

To, dlaczego wypadają włosy, może być również spowodowane nieodpowiednio dobranym szamponem wywołującym reakcję alergiczną. Jeżeli mamy delikatną skórę głowy, nie zaleca się stosowania kosmetyków o zbyt silnym działaniu. Kolejnym czynnikiem jest mycie w nadmiernie gorącej wodzie. Należy pamiętać, że wysoka temperatura szkodzi naszym kosmykom. Co ciekawe – przyczyną wypadania włosów przy myciu okazuje się także w niektórych przypadkach pielęgnacja olejem. Aby temu zapobiec, nie powinniśmy pozostawiać emolientu na naszych pasmach na dłużej niż dwie godziny. Dzięki krótszemu olejowaniu unikniemy niedotlenienia skóry głowy.

wypadanie włosów podczas mycia

Jak dbać o włosy – co zrobić, żeby nie wypadały?

Oprócz właściwej pielęgnacji nasze włosy potrzebują również substancji odżywczych dostarczanych w pożywieniu. Kluczowa jest zatem dieta bogata w witaminy oraz makro i mikroelementy. Kiedy wypadające włosy stają się dużym problemem, warto rozpocząć suplementację składników, takich jak biotyna, cynk, kwasy omega 3 i witamina D3. Co robić, żeby dodatkowo dbać o kondycję swoich kosmyków? Dobrym pomysłem jest wykonywanie masażu skóry głowy przy użyciu peelingów bądź wcierek. W ten sposób pobudzamy krążenie, wzmacniając cebulki i stymulując porost nowych kosmyków. Ponadto, w przypadku peelingu pozbywamy się obumarłych włosów wciąż zalegających w mieszkach. W ten sposób dajemy możliwość wzrostu nowym, które pojawią się na ich miejscu.

Inne powody wypadania włosów

Na pytanie: „Dlaczego wypadają mi włosy?” odpowiedzi może być wiele. Nie tylko niewłaściwa dieta czy pielęgnacja są w stanie wywołać taki efekt. Można wymienić liczne przyczyny znacznej utraty włosów. Należą do nich m.in.:

  • Zabiegi fryzjerskie – zbyt częsta i silna ingerencja w strukturę włosów może prowadzić do ich wypadania. Najbardziej niebezpieczne dla naszych kosmyków są prostowanie, rozjaśnianie, koloryzacja, a także suszenie gorącym powietrzem czy tapirowanie.
  • Stres – pod jego wpływem może dojść do tzw. łysienia plackowatego charakteryzującego się tym, że rejony wypadania włosów są rozłożone nieregularnie. Za przyczynę takiego stanu wskazuje się fakt, iż stres zaburza gospodarkę hormonalną, a to z kolei przekłada się na osłabienie mieszków.
  • Choroby – nadmierne wypadanie kosmyków może być spowodowane anemią, ponieważ niedobór żelaza skutkuje niedotlenieniem aparatu włosowego. Za ten stan odpowiedzialne bywają również schorzenia skóry głowy, takie jak łuszczyca czy grzybica.

Co ciekawe – częstą przyczyną utraty włosów nie jest dolegliwość, lecz leki, które stosujemy. Czytając ulotki, można przekonać się, że taki skutek uboczny występuje przy zażywania wielu medykamentów.

  • Genetyka – łysienie może być również kwestią dziedziczną – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej jego objawy ujawniają się wraz z wiekiem.

Jak widać, u podstaw nadmiernego wypadania włosów może leżeć wiele przyczyn – w tym również takich, które zagrażają naszemu zdrowiu. W takim przypadku należy udać się do specjalisty, z którym skonsultujemy niepokojące objawy.

Wróć do listy porad