Co to jest biotyna i jakie są jej właściwości?

Na pewno słyszałaś o tym, że biotyna jest bardzo ważna, a jej zawartość w organizmie człowieka wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Czym właściwie jest biotyna, co jest objawem jej niedoboru i jakie są jej właściwości? Tego dowiesz się z tego artykułu!

Biotyna – co to?

Słowo „biotyna” zostało w języku polskim zaczerpnięte z greki. „Bios” to po grecku„życie”. To tłumaczenie prowadzi nas do tego, jakie znaczenie ma biotyna, jeśli chodzi o funkcjonowanie organizmu (nie tylko człowieka, bo biotyna warunkuje także wzrost wielu zwierząt, roślin i drobnoustrojów). 

Biotyna nazywana jest również witaminą H, bądź witaminą B7. Literka „H” to kolejna podpowiedź w rozszyfrowaniu, czym jest biotyna. Pochodzi ona od niemieckiego „haut”, czyli słowa „skóra”. To właśnie dla kondycji naszej skóry poziom biotyny jest szczególnie ważny. Biotyna uczestniczy także w procesie glukoneogenezy (czyli przemianie różnych składników w glukozę), dlatego jest traktowana jako jeden z najważniejszych elementów w procesie wytwarzania energii. Witamina B7 wpływa także na krzepnięcie krwi i prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Biotyna – na co wpływa?

Jak widać, biotyna jest bardzo istotną witaminą i o jej poziom w organizmie warto dbać! Przede wszystkim podziękuje nam za to nasza skóra. Dzięki biotynie eliminujemy stany zapalne skóry i różne wypryski, a nasza skóra wygląda zdrowo. Wyrównuje się także jej koloryt. Witamina H nie wpływa jednak jedynie na kondycję skóry – właściwości biotyny są bardzo różnorodne.

Dzięki odpowiedniej ilości biotyny w organizmie:

  • mamy energię do działania, czujemy się dobrze i odzyskujemy witalność, 
  • nasze włosy mniej się przetłuszczają, są mocniejsze i zmniejsza się ich wypadanie, a także spowalnia się proces siwienia,
  • mamy mocniejsze mięśnie i stawy,
  • nasze paznokcie zostają wzmocnione,
  • rany goją się szybciej,
  • poprawia się proces przemiany materii, który zapobiega tyciu.

Jakie są objawy niedoboru biotyny w organizmie?

Jak rozpoznać, że w naszym organizmie brakuje witaminy H? Objawy mogą być bardzo różne, ale jeśli dokładnie obserwujemy naszą skórę, włosy, paznokcie i ogólne samopoczucie, możemy szybko rozpoznać, że naszemu organizmowi brakuje właśnie biotyny. O tym bardzo dobrze będą sygnalizował stan naszych włosów i skóry. Nadmierne wypadanie i przedwczesne siwienie powinny działać na nas alarmująco. Podobnie jest ze skórą – tu niedobór witaminy H możemy zaobserwować także gołym okiem. Stany zapalne, zmiany łojotokowe i łuszczyca to jedne z najczęstszych dolegliwości naszej skóry, spowodowanych brakiem odpowiedniej ilości biotyny w organizmie. Poza tym, o tym, że mamy jej za mało mówią nam także:

  • wypadanie rzęs bądź brwi,
  • wysoka łamliwość paznokci,
  • ból mięśni,
  • gorsze samopoczucie i zmiany nastroju,
  • ciągłe poczucie senności i zmęczenia,
  • wymioty, biegunki oraz nudności,
  • zapalenie spojówek. 

Dlaczego brakuje Ci biotyny? Sprawdź powody niedoboru witaminy H!

Jeśli zauważyłaś u siebie któreś z objawów niedoborów biotyny, warto byś rozpoznała przyczynę takiego stanu rzeczy. Na powody niedoboru witaminy H wskazuje się m.in.: żywienie jelitowe, dializowanie oraz nadmierne stężenie hormonów steroidowych w organizmie. Przyczyną może być także nadużywanie alkoholu, spożywanie surowych jajek oraz przyjmowanie niektórych antybiotyków.

Będziesz mamą? Zwróć uwagę na poziom biotyny!

Odpowiedni poziom biotyny jest szczególnie ważny, jeśli spodziewamy się dziecka. Niedobór witaminy H w organizmie matki może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, dlatego coraz więcej lekarzy rekomenduje suplementowanie biotyny także w ciąży. Nie znaczy to jednak, że powinno się przekraczać dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Najlepiej wybrać odpowiednią suplementację po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Biotyna – słowem podsumowania

Bez niej nasze włosy tracą swój blask, a tym samym my – pewność siebie. Biotyna to witamina, o której poziom warto dbać. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi już wiesz, jak rozpoznać, że Ci jej brakuje oraz jak witamina H wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie. Śledź naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej o źródłach biotyny i jej dobroczynnych właściwościach! 

Wróć do listy porad