Biotynox » Porady » Azjatycka pielęgnacja włosów
Azjatycka pielęgnacja włosów
04.02.2022 11:49

Azjatycka pielęgnacja włosów

Gęste, mocne i zdrowe włosy Azjatek od lat nie przestają zachwycać. Szczególne zainteresowanie wśród Europejek budzą japońska i koreańska pielęgnacja włosów. Intryguje nie tylko spektakularny efekt, ale też cała filozofia pielęgnacji. Dbanie o włosy w tych krajach nabiera charakteru rytuału. To wieloetapowa, niespieszna i regularna kuracja oparta na mocy naturalnych składników. Macie ochotę poznać sekret niezwykłej, azjatyckiej urody? Uchylamy rąbka tajemnicy! 

Azjatycka pielęgnacja według Japonek

Podstawą jest czysta skóra głowy. Bez niej, według Japonek, włosy nigdy nie będą w pełni zdrowe. Wśród kosmetyków królują więc zdecydowanie peelingi i maski oczyszczające. Szczególną uwagę w trakcie mycia włosów poświęca się skalpowi. Oczyszczanie połączone z długim masażem poprawia ukrwienie skóry głowy, odblokowuje pory i pozwala na doskonałe wchłonięcie aktywnych składników.

Co ciekawe, Japonki nie stronią od kosmetyków z alkoholem! Uważają, że dobrze odkaża skórę i ją rozgrzewa, co tylko pomaga w przyswojeniu substancji odżywczych z nakładanych olejów.

Japonki pokochały olejowanie włosów, kwiatowe wcierki i toniki. Te wszystkie kosmetyki wzmacniają włosy i zapobiegają ich przesuszeniu.

Ulubione składniki Japonek

W japońskiej pielęgnacji wykorzystuje się, m.in.:

  • olejek kameliowy – bogaty w witaminy A, B, E. Olejek ma właściwości silnego antyoksydantu, który hamuje proces starzenia się włosa i jego wypadanie;
  • olejek tsubaki – zbawienny dla grubych włosów o niskiej porowatości. Wyrównuje poziom sebum w skórze głowy, a włosom nadaje miękkości i zdrowego połysku;
  • wyciąg z bambusa – nie tylko pięknie pachnie, ale też działa odmładzająco i odżywczo. Wzmacnia strukturę włosa, zwalczając jego szorstkość. Wyciąg z bambusa to podstawowy składnik niemal wszystkich japońskich kosmetyków (kremów, maseł do ciała, mgiełek do włosów itp.).
Azjatycka pielęgnacja włosów.

Koreańska pielęgnacja włosów

Powiedzieć, że oczyszczanie skóry głowy to dla Koreanek podstawa, to zdecydowanie za mało. Pielęgnacja skalpu stanowi najważniejszą część całego procesu. Koreanki przywiązują do niej na tyle dużą wagę, że sam zabieg oczyszczania skóry głowy wszedł na stałe do oferty salonów fryzjerskich. Co więcej, bywa dość kosztowną usługą.

Skąd ta mała obsesja? Po pierwsze, koreańska pielęgnacja włosów uwzględnia kilka etapów odżywiania skóry i kosmyków. Składniki aktywne odpowiednio wchłoną się tylko na dobrze przegotowanym skalpie. Po drugie, parny i ciepły klimat Korei sprzyja szybkiemu zatykaniu się porów i nadmiernemu wydzielaniu sebum.

Koreanki myją i masują skórę głowy nawet codziennie. Same pasma włosów nie są natomiast specjalnie traktowane szamponem. Wystarcza im spływająca piana. Kosmyki natomiast starannie pielęgnuje się odżywką, maską oraz serum. Koreańskie kosmetyki mają za zadanie: chronić pasma przed utratą wilgoci, wzmacniać, odżywiać, nabłyszczać.

Ulubiony składnik Koreanek

To zdecydowanie aloes! Roślina jest właściwie dumą całego kraju. Najlepszy aloes pozyskuje się z wyspy Jeju – słynnego zakątka zwanego „wyspą miłości”, który zachwyca pięknem i nieskażonym klimatem. Aloes z tamtejszych upraw zachowuje wszystkie swoje najlepsze właściwości:

  • zawiera witaminy A, B, C, E,
  • zawiera kwas foliowy i cenne kwasy tłuszczowe,
  • dogłębnie nawilża włosy,
  • łagodzi podrażnienia skóry i poprawia jej ukrwienie,
  • wygładza włosy, zmiękcza i wzmacnia cebulki.

Koreanki stosują czysty aloes w formie serum, ale też dodają go do wcierek lub łączą z olejem kokosowym przy zabiegu olejowania.

Ogólne zasady azjatyckiej pielęgnacji włosów

Japonki i Koreanki stawiają na trochę inne naturalne składniki, ale ich rytuały pielęgnacyjne mają wiele wspólnego. Co warto zapamiętać z azjatyckich praktyk?

  1. Oczyszczanie skóry głowy to podstawa: peelingi i masaże utrzymują ją w najlepszej kondycji i doskonale przygotowują do kolejnych etapów, czyli przyjęcia składników aktywnych.
  2. Skóra głowy oraz włosy muszą być nawilżone i odżywione.
  3. Stosuj sera oraz regenerujące oleje.
  4. Unikaj ekspozycji na promienie UV.
  5. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji – tylko wtedy przyniesie efekty.
  6. Myj przede wszystkim skalp – włosom wystarczy spływająca piana z szamponu.

Być może zauważyłyście, że kiedy myślimy o azjatyckim typie urody, to nigdy nie mamy przed oczyma kobiety uczesanej w stylu boho czy z innym romantycznym, artystycznym nieładem na głowie. Ideał azjatyckiej fryzury to uporządkowane, harmonijne uczesanie, które eksponuje blask gładkich, zdrowych kosmyków. Azjatycka pielęgnacja włosów jest właśnie tak pomyślana, aby włosy były ozdobą samą w sobie i zachwycały perfekcyjną kondycją.

Pielęgnacja koreańska i japońska – czy dla Ciebie?

To, jak Japonki czy Koreanki dbają o włosy wynika przede wszystkim z ich filozofii życia, warunków klimatycznych oraz dostępnych naturalnych składników. Jak przy wszystkich pielęgnacyjnych rytuałach, także i tutaj trzeba odnaleźć swój własny złoty środek. Założenia azjatyckiej pielęgnacji są jednak zdecydowanie warte uwagi!

Polecane porady

10.09.2020 10:43

Włos jesienią ci z głowy nie spadnie!

Sezonowa utrata większej ilości włosów niż normalnie (od około 50 do 100 włosów dziennie) jest zjawiskiem niezwykle powszechnym zarówno wiosną jak i jesienią. Ta reakcja organizmu jest jak najbardziej normalna, ale przede wszystkim – tymczasowa. Niezależnie jednak od tego, czy wzmożone wypadanie następuje przez krótszy, czy dłuższy okres czasu – jest niezwykle frustrujące. Na szczęście […]
05.01.2021 10:53

Peeling skóry głowy? Poznaj jego zalety

Tradycyjny peeling to popularna metoda na pozbycie się martwego naskórka twarzy i ciała, której celem jest oczyszczenie i przygotowanie skóry na inne zabiegi kosmetyczne. Niewiele z nas jednak wie, że zabieg ten może dotyczyć także skóry głowy. Zobacz, jak go przeprowadzić i jakie korzyści przyniesie Twoim włosom. Peeling skóry głowy to wciąż mało popularny, ale […]
02.12.2020 12:16

Biotyna, czyli witamina H – jak działa na włosy?

Biotyna nie bez powodu nazywana jest witaminą piękna. Ma ona duży wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Jej niedobór może skutkować wypadaniem kosmyków, dlatego warto zadbać o to, by znalazła się w codziennej diecie. Poznaj je właściwości i zobacz, w jakich produktach możesz ją znaleźć. Zaliczana do witamin z grupy B Biotyna określana jest […]
30.03.2020 10:57

7 nawyków, którymi nieświadomie niszczysz swoje włosy

7 nawyków, którymi nieświadomie niszczysz swoje włosy 85% Polaków boryka się z problemami związanymi z włosami, z czego 17,5% deklaruje obecność suchych i zniszczonych końcówek. Dla większości z nas, włosy stanowią istotny element naszego wizerunku, a ich stan może wpływać na nasze samopoczucie. Jak więc ograniczyć do minimum destrukcyjne czynniki? Mówi się, że włosy są […]
26.11.2020 10:15

Siemię lniane w domowej pielęgnacji włosów

Siemię lniane to produkt, który warto mieć w kuchni nie tylko ze względu na jego właściwości zdrowotne. Jest to także świetna baza dla przygotowania domowych kosmetyków do włosów, które zachwycają swoją prostotą i wielozadaniowością. Poznaj zalety i sposoby wykorzystania siemienia lnianego w naturalnej pielęgnacji.  Domowe specyfiki z wykorzystaniem siemienia lnianego to wyjątkowo tania i prosta metoda […]
27.07.2020 15:02

Wypielęgnuj skórę głowy

Plan pielęgnacji włosów, nie powinien zamykać się tylko na stosowaniu odpowiedniego szamponu, odżywianiu za pomocą odżywek czy regularnego olejowania. Niezwykle istotnym i niestety często pomijanym aspektem jest dbałość o skórę głowy. A to od naszej głowy wszystko się zaczyna! Dzięki wypielęgnowanej skórze możemy cieszyć się wypielęgnowanymi włosami! Wprowadzenie do swojej pielęgnacji peelingu ma pobudki nie […]