Alkohol w pielęgnacji włosów – czy naprawdę jest szkodliwy?

Alkohol znajduje się większości kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Często widząc go w składzie, odstawiamy z powrotem produkt na półkę. Jednak w zależności od sytuacji nie wszystkie rodzaje alkoholu będą szkodziły naszym kosmykom. Poniżej przedstawiamy jego dobre i złe oblicze jako składnika kosmetyków do codziennej pielęgnacji włosów.

Kupując kosmetyki chcemy, żeby były one jak najbardziej naturalne i najlepszej jakości. Jednego jesteśmy pewne – nie chcemy, żeby niszczyły nam fryzurę. Panuje powszechne przekonanie, że alkohol będzie wysuszał skórę głowy i kosmyki, przez co cebulki będą osłabione, a włosy staną się matowe. Oczywiście może się tak stać, dlatego tak ważne jest świadome stosowanie produktów i odpowiednie dopasowanie ich swoich potrzeb. Alkohole mogą pełnić różne funkcje w produktach, ale do najważniejszych należą: konserwująca, bakteriobójcza i rozpuszczająca. Jak to mówią „nie taki wilk straszny jak go malują”, dlatego zanim zrezygnujesz z ulubionych kosmetyków, przyjrzyj się dokładnie ich składom. Może się okazać, że pomimo dużej zawartości alkoholu produkt ten ma rewelacyjny wpływ na fryzurę.

Złe alkohole

Alkohole, które mogą przyczynić się do zniszczenia naszych włosów, to głownie te jednowodorotlenowe. Przesuszają skórę głowy i włosy, a także powodują ich puszenie, łamliwość, a nawet wypadanie. Wyróżniamy 3 grupy szkodliwych alkoholi:
• Alkohol denaturowany (nazwa w składzie kosmetyku: alkohol denat, SD alkohol/ SD alkohol 40)
• Alkohol izopropylowy, propylowy (isopropyl, IPA, propanol, izopropanol, propyl)
• Alkohol etylowy (etanol, ethanol, ethyl alcohol).
Kosmetyków z tymi składnikami powinnyśmy unikać w szczególności, gdy są one wymienione na początku składu, gdyż to oznacza, że stanowią one dużą część produktu. Zdecydowanie unikaj też złych alkoholi w maskach, olejkach czy wcierkach, czyli produktach, które z założenia powinno się długo trzymać na włosach. Przedłużone działanie kosmetyku z czasem może jeszcze bardziej pogorszyć stan kosmyków.

Dobre alkohole

Do tej grupy należą alkohole dwuwodorotlenowe bądź wielowodorotlenowe. Wykazują się działaniem nawilżającym oraz zatrzymują wodę w środku włosa. Niektóre dzięki swoim właściwością tworzą warstwę ochronną, dzięki czemu włosy są miękkie i gładkie. Do dobrych alkoholi zaliczamy alkohol cetylowy (cetearyl), alkohol stearylowy (stearyl), alkohol cetylostearylowy (isostearyl), alkohol laurylowy (lauryl), alkohol oleilowy (oleul), alkohol mirystylowy (mirystyl) i dekanol (decyl alcohol).

Inaczej można je określić alkoholami tłuszczowymi lub emolientami. To składniki pochodzenia roślinnego. Są one wręcz pożądane składnikiem w produktach do pielęgnacji. Bardzo dobrze emulgują w związku z czym dobrze sprawdzą się w szamponach i odżywkach. Produkty z zawartością dobrych alkoholi nie tylko poprawią wygląd włosów. ale także wnikną w strukturę i będą pielęgnować je od środka.

Wróć do listy porad