6 zasad, które wzmocnią i odżywią Twoje włosy i skórę głowy

Wiele osób nie wie, że aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami należy zadbać nie tylko o samą poprawę stanu włosów, ale trzeba zaopiekować się również skórą, na której rosną.

Zatem warto do prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych, żywieniowych i przyjmowania biotyny w tabletkach skupić się także na skórze głowy. W okresie jesienno-zimowym jest to szczególnie istotne, gdyż nasz skalp nieustannie podrażnia zimno oraz nakrycia głowy, co powoduje, że skóra może być przesuszona i zmęczona.

Jak zadbać o swój skalp?

Większość z Nas ogranicza pielęgnację skóry głowy jedynie do samego jej oczyszczania, natomiast chcąc zadbać o jej stan, powinniśmy zwrócić uwagę także na inne aspekty.

Cele pielęgnacji skóry głowy:

  • dokładne oczyszczenie
  • usunięcie sebum
  • usprawnienie mikrokrążenia
  • nawilżenie
  • odżywienie
  • utrzymanie odpowiedniego ph skóry
  • złuszczenie martwego naskórka
  • wygładzenie skóry

Podstawy pielęgnacji skóry głowy w 6 krokach

  • krok 1 – pamiętaj o regularnym myciu włosów i skóry głowy

Zdrowa skóra głowy jest niezbędna dla zdrowego wzrostu włosów, ponieważ dostarcza niezbędnych składników odżywczych i tlenu do mieszków włosowych.

Jednym z najważniejszych nawyków w pielęgnacji skóry głowy jest oczywiście regularne jej mycie. To jak często powinno się to robić zależy od typu skóry głowy: w przypadku skóry normalnej wystarczy mycie 1-2 razy w tygodniu, natomiast jeśli Twoja skóra ma tendencje do nadmiernego przetłuszczania wykonuj tę czynność częściej.

  • krok 2 – nie bój się dermatologa/trychologa

Jeżeli doskwierają Ci objawy takie jak swędzenie, pieczenie czy nadmierne wypadanie i przetłuszczanie się włosów, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza specjalisty, aby wykluczyć możliwość toczącej się na Twojej skórze choroby dermatologicznej. Sucha skóra głowy może być objawem łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry. Gdy upewnisz się, że za wyżej wymienionymi objawami nie stoi choroba, a wysuszona skóra skalpu, w aptece i drogerii znajdziesz wiele produktów, które na nią zaradzą.

  • krok 3 – pamiętaj o nawilżeniu

W nawilżaniu skóry głowy bardzo ważne jest stosowanie przeznaczonych specjalnie do tego celu szamponów i odżywek nawilżających. W zasadzie stanowią one podstawę pielęgnacji w przypadku wysuszonego skalpu, ponieważ tworzą na jego powierzchni warstwę lipidową zatrzymującą wodę wewnątrz skóry. Szampony powinny być wolne od silnych detergentów, SLS-ów i SLES-ów (siarczany), które mogą uszkadzać naturalną warstwę lipidową naszej skóry, wysuszać ją i wzmacniać wydzielanie sebum, co w konsekwencji osłabia cebulki włosów.

Pielęgnację szamponem warto uzupełnić, stosując odżywki. Odżywka do suchej skóry głowy powinna zawierać w swoim składzie substancje nawilżające działające nie tylko na włosy, ale również na skórę skalpu.

  • krok 4 – peelinguj!

Wykonywanie peelingów wciąż bardziej kojarzy Nam się z oczyszczaniem i usuwaniem martwego naskórka z powierzchni twarzy czy ujędrnianiem Naszego ciała. A co ze skórą Naszej głowy? Niestety to wciąż mało popularny zabieg stosowany w pielęgnacji włosów, wiele z Was zapewne przeczyta o tym dzisiaj po raz pierwszy… Peeling warto stosować bez względu na rodzaj włosów, jednak będzie on szczególnie przydatny dla osób, które poddają swoje włosy stylizacjom z użyciem lakierów, pianek, żeli itd. Peeling umożliwi usunięcie martwego naskórka i pozostałości po kosmetykach, które mogą znacznie obciążać delikatną skórę głowy. Nieodłącznym elementem wykonywania tego zabiegu jest krótki masaż, który oprócz złuszczenia naskórka ma także dodatkową funkcję – poprawia krążenie krwi w komórkach skóry i dotlenia cebulki. Dzięki temu skóra będzie gotowa na przyjmowanie składników odżywczych z produktów pielęgnacyjnych. Regularnie wykonywany peeling powoduje, że włosy rosną silniejsze oraz rzadziej wypadają.

  • krok 5 – skóra głowy też potrzebuje masażu!

Skóra głowy jest okryta gęstą siatką receptorów i zakończeń włókien nerwowych, co powoduje, że jej dotykanie i masowanie może szybko przynieść ulgę w przypadku napiętej skóry głowy i odprężenie całego organizmu. Uważa się, że masaż może też redukować migreny i ból głowy, szumy uszne czy napięcia mięśniowe karku i szyi.

Masaż skóry głowy może poprawić odżywienie mieszków włosowych i wpłynąć na jakość włosów poprzez stwarzanie lepszego środowiska dla ich wzrostu. Redukuje też objawy nadmiernego napięcia tzw. czepca ściągnistego głowy (to zwykle rezultat stresu), co powoduje, że rozluźniona skóra staje się lepiej dotleniona i ukrwiona, a to może mieć przełożenie na wzrost włosów.

Jak robić masaż skóry głowy? Są niezliczone techniki masażu skóry głowy. Samodzielnie podczas codziennej pielęgnacji możesz wykorzystać najprostszą z nich – uciskanie skóry głowy opuszkami palców.

  • Zawsze zaczynaj od czoła i powoli przesuwaj się w kierunku karku, a następnie uszu kolistymi ruchami.
  • Zabieg możesz robić na suchych włosach bądź po nałożeniu np. szamponu (pod prysznicem).
  • Masaż powinien być delikatny – rób go opuszkami palców (nie odrywając ich od skóry głowy podczas wykonywania kolistych ruchów). §  Pamiętaj, aby mieć krótko obcięte paznokcie (w przeciwnym razie możesz uszkodzić mechanicznie naskórek).
  • Cały masaż powinien trwać ok. 5 minut.

Możesz też użyć specjalnego masażera bądź szczotkować włosy miękką szczotką – to też rodzaj masażu skóry głowy, który pobudza ukrwienie i pomaga oczyścić skórę z zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka.

  • krok 6 – unikaj ciasnych fryzur

Ciasno uplecione fryzury oprócz tego, że są praktyczne i pięknie się prezentują, negatywnie wpływają na Twoje włosy. Poddawane są one oddziaływaniu sił mechanicznych, które powodują nadmierne naprężenie mieszków włosowych, mogą je uszkodzić i spowodować ich wypadanie. Dlatego warto zrezygnować z codziennego noszenia koków oraz ciasno związanych kucyków czy warkoczy. Takie fryzury mogą bowiem doprowadzić do tzw. łysienia trakcyjnego, spowodowanego długotrwałym uciskiem.  Objawami tego typu łysienia to m.in. bolesność skóry głowy, możliwość pojawienia się łuszczenia oraz czerwone, ropne guzki.

Wróć do listy porad